صدیق صدیقی: هر طرحی که منجر به آتش‌بس شود قابل قبول است

صبح کابل
صدیق صدیقی: هر طرحی که منجر به آتش‌بس شود قابل قبول است

سخن‌گوی ریاست‌جمهوری می‌گوید، هر طرحی که در آن آتش‌بس به عنوان یک قدم اساسی مطرح شود، برای مردم و دولت افغانستان قابل قبول است.

صدیق صدیقی، روز جمعه (۲۷جدی) در برگه‌ی تویتر خود نوشته است:«صلح برای دولت، مردم افغانستان و متحدان بین‌المللی ما اولویت اساسی است. تأمین آتش‌بس یگانه راه برای رسیدن به صلح پایدار و باعزت که خواست مردم و دولت افغانستان است، می‌باشد«.

این در حالی است که سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، گفته است که زلمی‌خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان با هیأت مذاکراتی این گروه دیدار و در مورد امضای توافق‌نامه‌ی صلح و چگونگی برگزاری مراسم آن گفت‌وگو کرده است.

اخیرا شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی پاکستان، از آمادگی‌های طالبان برای کاهش خشونت‌ها خبر داده است؛ اما وزیر دولت در امور صلح، گفته است که کاهش خشونت‌ها برای دولت افغانستان قابل قبول نیست و برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، باید گروه طالبان، آتش‌بس کند.

سلام رحیمی که روز پنج‌شنبه (۲۶جدی) در انستیتیوت مطالعات استراتیژیک صبحت می‌کرد، گفت که مردم افغانستان کاهش خشونت نه، بلکه آتش‌بس می‌خواهند. او هم‌چنان گفته است: «در کاهش خشونت کسی مکلف به انجام کاری نیست؛ اما در آتش‌بس، با وجود این که عملی‌کردن صد در صدی آن مشکل است، تعهد وجود دارد.»