صدیقی: ریاست اجرایی در چوکات حکومت افغانستان وجود ندارد

صبح کابل
صدیقی: ریاست اجرایی در چوکات حکومت افغانستان وجود ندارد

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست جمهوری تأکید می‌کند که مراسم تحلیف محمداشرف غنی، با حضور نمایندگان داخلی و بین‌المللی برگزار شده و پس از این، ریاست اجرایی وجود ندارد.

آقای صدیقی، پس از چاشت روز چهارشنبه (۲۱ حوت) در یک نشست خبری گفت، بر بنیاد قانون، مراسم تحلیف برگزار شد و از این پس، ریاست اجرایی در «چوکات تشکیلات حکومت افغانستان» وجود ندارد.

هرچند او گفت که انتخابات پایان یافته و نتیجه‌ی آن مشخص شده؛ اما تأکید کرد که دروازه‌ی مذاکره با چهره‌های سیاسی معترض باز است و به دلیل موجودیت گلایه‌های سیاسی، ایجاد کابینه‌ی حکومت برای دو هفته به تعویق افتاده است.

آقای صدیقی افزود: «مسأله‌ی انتخابات ختم است. وثیقه‌ی انتخاباتی به برنده‌ی انتخابات، از طریق کمیسیون مستقل انتخابات، داده شد و این پروسه ختم است. مراسم تحلیف برگزار شد و توسط قاضی‌القضات صورت گرفت و هر دو روسای مجلسین شورای ملی و جامعه‌ی جهانی حضور داشتند. نظام جمهوری همین است که ستون‌هایش زیر یک چتر آمدند، خارج از این، اگر هنوز هم ناخوشنودی‌های سیاسی وجود دارد، حکومت افغانستان، ایجاد کابینه را برای دو هفته به تعویق انداخت.»

آقای صدیقی، ابراز امیدواری کرد که تمام چهره‌های سیاسی، به مخالفت‌های خود نقطه‌ی پایان داده و یک جا با حکومت افغانستان برای موفقیت پروسه‌ی صلح و پایان جنگ، کار کنند.

سخن‌گوی ریاست جمهوری، در حالی بر پایان کار ریاست اجرایی تأکید کرده است که مراسم تحلیف محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله، به صورت هم‌زمان  روز دوشنبه (۱۹ حوت)، در ارگ و قصر سپیدار برگزار شد. تنش‌هایی که میان اشرف‌ غنی و عبدالله عبدالله به میان آمده، حتا با میان‌جگری زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان پایان نیافت و هر دو نامزد مراسم تحلیف برگزار کردند.