صدیق صدیقی: افزایش خشونت‌ها از سوی گروه طالبان به پروسه‌ی صلح آسیب می‌زند

صبح کابل
صدیق صدیقی: افزایش خشونت‌ها از سوی گروه طالبان به پروسه‌ی صلح آسیب می‌زند

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، تأکید می‌کند که افزایش خشونت‌ها از سوی گروه طالبان، به پروسه‌ی صلح، آسیب زده و سبب تضعیف باور مردم نسبت به تعهد این گروه در مورد صلح، خواهد شد.

آقای صدیقی، روز سه‌شنبه (۳ سرطان)، در یک نشست خبری گفت که در جریان هفته‌های اخیر، صدها حمله از سوی گروه طالبان انجام شده و از غیرنظامیان، قربانی گرفته است.

او افزود: «طالبان حتا اگر از یک یا دو حمله انکار کنند هم نمی‌توانند خود را تبرئه کنند. این گروه باید موقف خود را در پیوند به خشونت‌های اخیر واضح سازند. طالبان با افزایش خشونت، خواست مردم را که همانا برقراری است، نادیده می‌گیرند. تعهد این گروه برای صلح، بسیار ضعیف است.»

به گفته‌ی آقای صدیقی، گزارش‌های نهادهای بین‌المللی، نشان می‌دهد که گروه طالبان، هنوز هم همکاری‌های چندجانبه‌ای با سایر گروه‌های تروریستی به ویژه شبکه‌ی القاعده دارد. او تأکید کرد که ادامه‌ی این همکاری‌ها، برای مردم افغانستان و جامعه‌ی بین‌المللی، غیرقابل قبول است.

سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، گفت که دولت افغانستان گام‌های بزرگی برای برقراری صلح برداشته و متعهد است تا جنگ خاتمه یافته و مذاکرات مستقیم با گروه طالبان آغاز شود.

او علاوه کرد که تا کنون، ۳۶۰۰ زندانی طالب آزاد شده و گروه طالبان نیز باید زندانیان دولتی را آزاد کند تا مذاکرات بین‌الافغانی هرچه زودتر آغاز شود.

گروه طالبان، در حالی به خشونت‌ها ادامه داده که قرار است پس از تبادله‌ی ۵ هزار زندانی طالب با ۱ هزار زندانی دولتی، گفت‌وگوهای مستقیم میان نمایندگان دولت افغانستان و این گروه، آغاز شود.

تا کنون، ۳۶۰۰ زندانی طالب و ۶۰۰ زندانی دولتی، از سوی دو طرف آزاد شده‌اند. منابعی تأیید می‌کنند که نخستین دور گفت‌وگوهای مستقیم بین‌الافغانی، در دوحه، پایتخت قطر برگزار خواهد شد.