فروشندگان بازار لیسه‌ مریم: طالبان به بهانه‌ی مختلف از ما باج‌‌گیری می‌کنند

صبح کابل
فروشندگان بازار لیسه‌ مریم: طالبان به بهانه‌ی مختلف از ما باج‌‌گیری می‌کنند

شماری از فروشندگان بازار لیسه مریم شهر کابل، مدعی اند که گروه طالبان به بهانه‌های مختلف از آن‌ها باج‌گیری می‌کنند.

یکی از فروشندگان لیسه مریم به روزنامه‌ی صبح کابل، گفت که طالبان افزون بر جمع‌آوری پول جواز و اجازه‌ی فعالیت، این بار، بابت اخذ عضویت اتاق پیشه‌وران و دکان‌داران افغانستان از آن‌ها پول می‌گیرند.

به گفته‌ی او، هرچند در فورمه عضویت نوشته شده که اخذ آن، اجباری نیست؛ اما فروشندگان ادعا می‌کنند که طالبان با زور و لت‌وکوب آن‌ها را مجبور می‌کنند که عضویت اتاق پیشه‌وران و دکان‌دار افغانستان را اخذ کنند.

گفته می‌شود که طالبان روز یک‌شنبه -۲۵ ثور-، قصد داشتند با توزیع فورمه‎‌ها از فروشندگان فوری پول بگیرند؛ اما پس از آن که فروشندگان مخالفت کردند، شدیدا مورد لت‌وکوب قرار گرفته‌اند.

در این فورمه، انواع عضویت اتاق پیشه‌وران و دکان‌داران افغانستان ذکر شده که از ۶۰۰ افغانی شروع تا ۵۰ هزار افغانی می‌رسد.

گل‌محمد -اسم مستعار-، یکی از فروشندگان لیسه مریم به روزنامه صبح کابل، گفت: «این یک ظلم آشکار است. با وجودی که هیچ کارو بار نمانده؛ اما چنین هزینه‌های کمرشکن مردم را به خودکشی، فروش اولاد، اعضای بدن و غیره سوق می‌دهد.»

در همین حال، برخی منابع دیگر نیز، می‌گویند که طالبان به گونه‌ی هفته‌وار از هر دکان‌دار ۵۰ افغانی می‌گیرند و افزون بر آن، همه‌ی سرای‌دارهای قبلی را برکنار و خود این گروه به بهانه‌ی نگهداری از دکان‌ها، از فروشندگان پول می‌گیرند.

این در حالی است که چندی پیش شماری از دکان‌داران کوته‌ی سنگی شهر کابل به روزنامه‌ی صبح کابل، گفته بودند که پیش از تسلط طالبان و در سال‌های گذشته، شهرداری کابل و ناحیه‌ها هفته‌ی ۱۰۰ افغانی از هر دکان‌دار بابت پیش‌برآمد دکان‌ها می‌گرفت؛ اما شهرداری طالبان این رقم را به ۵۰۰ افغانی افزایش داده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x