امرالله صالح: سومین عضو هسته‌ی طراح حمله بر دانشگاه کابل بازداشت شد

صبح کابل
امرالله صالح: سومین عضو هسته‌ی طراح حمله بر دانشگاه کابل بازداشت شد

امرالله صالح، معاون نخست‌ ریاست‌جمهوری، گفته است که عضو دوم هسته‌ی طراح حمله بر دانشگاه کابل که به پکتیا فرار کرده بود، در درگیری با نیروهای امنیتی، کشته شده و سومین عضو این هسته نیز، بازداشت شده است.

آقای صالح، روز دوشنبه (۲۶ عقرب)، در برگه‌ی فیسبوکش نوشته است که فرد بازداشت‌شده به زودی به کابل منتقل می‌شود و دوسیه‌ی او به سرعت در حال کشف است.

او گفته است:  «به اساس اعتراف‌های عادل، آن‌ها ده روز پیش از حمله، دانشگاه کابل را بررسی کرده و متوجه شدند که آدم‌های با سر و وضع شهری و بهتر در دروازه ورودی مورد شک قرار نمی‌گیرند و تلاشی جدی نمی‌شوند؛ به همین دلیل آن‌ها با پوشیدن لباس‌های هم‌نوع با محصلین شیک‌پوش، یکی پی دیگر داخل می‌شوند و بیک‌های شان تلاشی نمی‌شود. قرار این بوده که اگر بیک نفر اول تلاشی شود، نفر دوم باید پولیس را با فیر تفنگ‌چه عاجل از پا درآورد. اکنون هویت انتحارکننده‌ها نیز افشا شده است.»

به گفته‌ی معاون نخست‌ ریاست‌جمهوری، خانواده‌ی شخص انتحارکننده نیز، زیر نظارت ریاست‌ عمومی امنیت ملی قرار دارد.

این درحالی است که دو روز پیش، آقای صالح گفته بود که طراح اصلی حمله بر دانشگاه کابل بازداشت شده است. به گفته‌ی او، طراح اصلی حمله بر دانشگاه کابل، عادل فرزند محمد عارف نام دارد که دانشکده‌ی شرعیات را تا صنف سوم خوانده و بعدا توسط ثناوالله، عضو سابقه‌دار شبکه‌ی حقانی جذب شده است.

در حمله‌ی تروریستی دوازدهم عقرب بر دانشگاه کابل، ۲۲ نفر جان باختند و ۲۷ نفر دیگر زخم برداشتند. بیش‌تر قربانیان این حمله، دانش‌جویان بودند. گروه داعش، مسوولیت این حمله را به عهده گرفت؛ اما دولت افغانستان گروه طالبان را عامل آن دانسته است.