امرالله صالح: چهارمین خانه‌ی طراحان حمله بر دانشگاه کابل شناسایی و بررسی شد

صبح کابل
امرالله صالح: چهارمین خانه‌ی طراحان حمله بر دانشگاه کابل شناسایی و بررسی شد

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، گفته است که در پرونده‌ی حمله بر دانشگاه کابل، پیشرفت بیش‌تری صورت گرفته است.
آقای صالح، روز شنبه (۱ قوس)، در برگه‌ی تویترش نوشت: «خانه‌ی چهارمی که طراحان حمله بر دانشگاه کابل در اختیار داشتند، شناسایی و بررسی شد. از این خانه، وسایل شکنجه و بمب‌سازی، مواد منفجره و اسناد به دست آمده است؛ اما آدم‌هایش فرار کرده بودند.»
به گفته‌ی او، این گروه در گذشته نیز دو تاجر را ربوده و از یکی از آن‌ها ۹۰ هزار و از نزد دیگری ۱۳۰ هزار دالر باج گرفته بودند.
این در حالی است که پیش از این، سه نفر به اتهام عضویت در هسته‌ی طراح حمله بر دانشگاه کابل، بازداشت شده اند و یک نفر دیگر کشته شده است.
با این حال، آقای صالح، گفته است که سطح جرایم در کابل، در مقایسه به ماه گذشته کاهش یافته است.
او افزوده است: «مجروحیت ۴۵ درصد، قتل ۳۰ درصد، چپاول‌گری ۶۰ درصد، آدم‌ربایی ۷۰ درصد و سایر جرایم شش درصد کاهش یافته است. گشت‌وگذار مجرمان در محلات، کاملا مخفی و پنهانی شده است. اما در بخش تروریزم هنوز کاهش چشم‌گیر صورت نگرفته است.»
به گفته‌ی آقای صالح، در یک ماه گذشته، کابل شاهد ۲ حمله‌ی انتحاری، ۱ حمله‌ی موتربمب، ۱۱ مورد ترور، ۳۱ مورد انفجار ماین، ۱ مورد برخورد راکت، ۵ مورد انفجار بمب‌دستی، ۳۵ مورد حمله بر پاسگاه‌های اطراف شهر و ۸۷ مورد ترور کارمندان دولتی بوده است.
آقای صالح افزوده است: «در تطبیق میثاق امنیتی، هنوز به نقطه‌ای که باید برسیم نرسیده‌ایم. مرحله‌ی ایده‌آل، مرحله‌ای خواهد بود که جرایم بزرگ وجود نداشته باشد و مردم در تحکیم قانون همکار نزدیک و شانه‌به‌شانه با دولت باشند.»