دانش‌جویان و خانواده‌های قربانیان: حمله بر دانشگاه کابل بررسی شده و نتیجه‌ی آن همگانی شود

اکرم رسا
دانش‌جویان و خانواده‌های قربانیان: حمله بر دانشگاه کابل بررسی شده و نتیجه‌ی آن همگانی شود

یک روز پس از حمله‌ی تروریستی بر دانشگاه کابل، شماری از دانش‌جویان و اعضای خانواده‌‌های قربانیان، با راه‌اندازی گرد‌هم‌آیی اعتراضی‌ای در دانشگاه کابل، خواهان بررسی همه‌جانبه‌ی این رویداد از سوی دولت افغانستان شدند.

آن‌ها، روز سه‌شنبه (۱۳ عقرب)، در بیانیه‌ای تاکید کردند که دولت افغانستان مکلف است تا حمله‌ی تروریستی بر دانشگاه کابل را مورد بررسی همه‌جانبه قرار داده و بدون کتمان حقیقت، نتیجه‌ی آن را همگانی کند.

آن‌ها، هم‌چنان از دولت افغانستان، خواستار رسیدگی فوری به زخمی‌ها و خانواده‌های قربانیان شدند.

در بیانیه‌ی آن‌ها، آمده است که دانشگاه و مکان‌های آموزشی، نهادهای غیرسیاسی است و دولت افغانستان، باید تلاش کند تا فضای این نهادها، غیرسیاسی و غیرایدیولوژیک باقی بماند.

آن‌ها، از طرف‌های درگیر جنگ نیز خواستند تا دخیل‌نبودن جامعه‌ی علمی در سیاست را به رسمیت شناخته و از هر نوع خشونت علیه آن خودداری کنند.

در بیانیه، آمده است: «ما خواهان تاسیس موزه‌ی آثار، منار یادبود و ساخت تندیس برای قربانیان حمله‌ی تروریستی بر دانشگاه کابل استیم.»

اعضای خانواده‌‌های قربانیان و دانش‌جویان، ضمن تاکید بر توقف فوری خشونت‌ها، از گروه‌های مسلح مخالف دولت، دولت افغانستان و جامعه‌ی جهانی خواستند تا روی پایان جنگ در افغانستان به توافق برسند، تا از کشتار مردم جلوگیری شود.

در حمله‌ی تروریستی روز دوشنبه (۱۲ عقرب)، بر دانشگاه کابل، ۲۲ نفر جان باختند و ۲۷ نفر دیگر زخم برداشتند. بیش‌تر قربانیان این حمله، دانش‌جویان بودند.

هرچند گروه داعش، مسوولیت این حمله را به عهده گرفته؛ اما امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، گفته است که تاکیک حمله‌کنندگان بر دانشگاه کابل، شباهت صد‌درصدی با گروه جدیدی دارد که طالبان زیر نام «فاتح زواک» در خوست ایجاد کرده اند.