پنتاگون: هیچ نظامی امریکایی به خاطر حمله‌ی طیاره‌ی بی‌سرنشین در کابل مجازات نمی‌شود

صبح کابل
پنتاگون: هیچ نظامی امریکایی به خاطر حمله‌ی طیاره‌ی بی‌سرنشین در کابل مجازات نمی‌شود

وزارت دفاع امریکا یا پنتاگون، اعلام کرده است که هیچ کدام از نظامیان امریکایی که در حمله‌ی طیاره‌ی بی‌سرنشین در کابل دخیل بودند، مجازات نخواهد شد.

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا روز گذشته –دوشنبه، ۲۲ قوس-، گفت که این تصمیم با استناد و سفارش دو فرمانده‌ی نظامی امریکا تصویب شده است.

به نقل از صدای امریکا، جان کربی، سخن‌گوی پنتاگون نیز در این مورد، گفته است که وزیر دفاع امریکا خواستار اقدامات پاسخگویی بیش‌تر در این مورد نیست.

با این حال، استیف کوون، بنیان‌گذار و رییس یک موسسه‌ی غیرحکومتی موسوم به تغذیه و آموزش بین‌المللی مستقر در ایالات متحده، به تصمیم وزارت دفاع امریکا واکنش نشان داده و گفته است که چنین تصمیمی، تکان‌دهنده است.

آقای کوون، افزوده است: «چگونه اردوی ما می‌تواند به اشتباه، جان با ارزش ۱۰ افغان را بگیرد و هیچ کس را به هیچ وجه پاسخ‌گو نسازد.»

گفتنی است که نیروهای امریکایی در هفتم سنبله سال روان خورشیدی، یک خانه‌ی مسکونی را در نزدیکی میدان‌ هوایی کابل، هدف حمله هوایی قرار دادند. بر اساس آخرین معلومات، در آن حمله ۱۰ عضو یک خانواده به شمول هفت کودک کشته شدند.

هرچند پس از این حمله، پنتاگون، اعلام کرده بود که به خانواده‌‌ی قربانیان این حمله، غرامت پرداخت می‌شود و تلاش می‌کنند تا آن‌ها را به امریکا منتقل کنند؛ اما چندی بعد، وزارت دفاع امریکا با نشر گزارشی، گفت که در انجام این حمله، هیچ قانونی از جمله قانون جنگ نقض نشده است.

سامی سعید، بازرس کل نیروهای هوایی ارتش امریکا، روز چهارشنبه -۱۱ عقرب-، گفته بود که این حمله یک اقدام برای دفاع مشروع بوده است؛ زیرا در زمان حمله، نیروهای امریکایی به این باور بودند که آن موتر از سوی داعش اداره می‌شود و قصد حمله بر افرادی که در میدان هوایی حضور داشتند را دارد.

سعید در آن زمان، گفته بود که نیروهای امریکایی هنگام حمله، متوجه نشده بودند که کودکان در محل حادثه حضور دارند.