وزارت صحت: شکستن محدودیت گشت‌وگذار سبب گسترش ویروس کرونا می‌شود

صبح کابل
وزارت صحت: شکستن محدودیت گشت‌وگذار سبب گسترش ویروس کرونا می‌شود

مسؤولان وزارت صحت، تأکید می‌کنند که مردم افغانستان، هنوز هم ویروس کرونا را جدی نگرفته‌اند و با نادیده گرفتن محدودیت گشت‌وگذار، سبب گسترش این ویروس خواهند شد.

وحیدالله مجروح، معین عرصه‌ی خدمات صحی وزارت صحت، روز پنج‌شنبه (۱۱ ثور)، در یک نشست خبری گفت که سرعت شیوع ویروس کرونا در افغانستان، بالا است و برای جلوگیری از آن، مردم باید محدودیت گشت‌وگذار را رعایت کرده و سفارشات صحی را تطبیق کنند.

او افزود: «برخورد مردم با دوره‌ی قرنتین، نشان می‌دهد که منتظر این استند تا در هر کوچه جنازه افتاده باشد و بعدا به قرنتین تمکین کنند. اگر مردم باز هم به توصیه‌های وزارت صحت توجه نکنند، دامنه‌ی انتشار ویروس همانند سایر کشورها گسترده‌تر خواهد شد. هیچ کسی از این ویروس مصؤون نیست.»

به گفته‌ی آقای مجروح، در صورتی که مردم در خانه بمانند و به سفارشات صحی توجه کنند، وزارت صحت قادر خواهد بود تا سرعت شیوع ویروس کرونا را کاهش دهد.

او علاوه کرد: «در این که مردم در خانه‌های خود با از لحاظ اقتصادی، روانی و اجتماعی با مشکل مواجه‌اند، شکی نیست؛ اما امروز، روزی نیست که ما زندگی خود را با شرایط ایده‌آل مقایسه کنیم. ما بین دو گزینه قرار داریم. یا ماندن در خانه و تحمل شرایط سخت اقتصادی و یا رفتن به طرف اتاق‌های آی‌سی‌یو و قبرستان.»

معین عرصه‌ی خدمات صحی وزارت صحت، تأکید کرد که با تحمل شرایط اقتصادی سخت، هیچ کسی نمی‌میرد، اما رعایت نکردن محدودیت گشت‌وگذار، سبب خواهد شد تا کنترل وضعیت از دست وزارت صحت خارج شود.

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت که تا کنون، اتاق‌های آی‌سی‌یو (عاجل) برای شفاخانه‌ها در ۵ ولایت ایجاد شده و به زودی، به ۳۴ ولایت افزایش خواهد یافت.

آقای مجروح، گفت که ۱۰۰ هزار بستر برای بیمارانی که علائم خفیف دارند و حدود ۱۰۸۰ بستر برای بیمارانی که وضعیت وخیم دارند، در ۳۴ ولایت ایجاد می‌شود.

به گفته‌ی او، در حال حاضر، ظرفیت آزمایش ویروس کرونا در افغانستان افزایش یافته است و تلاش‌ها جریان دارد تا ظرفیت آزمایش‌ها تا ۱۰ هزار نفر در یک روز برسد. او افزود: «۱۰۰ هزار آزمایش سریع دستور داده شده و همین که کیت‌های تشخیصیه به افغانستان برسد، در سطح تمام ولایت‌ها و شفاخانه‌ها در بخش عاجل استفاده خواهد شد.»

آقای مجروح، گفت که یکی از تاجران، دستگاه پی‌سی‌آر خود را به وزارت صحت امانت داده و آزمایش پی‌سی‌آر نیز در داخل شفاخانه‌ی افغان-جاپان آغاز شده است.

این در حالی است که تا کنون، ۲۱۷۱ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان شناسایی شده و از این میان، ۶۴ نفر جان باخته‌اند و ۲۶۰ نفر دیگر بهبود یافته‌اند.