خانواده‌ها‌ی قربانیان در چهلمین روز حمله بر مکتب سیدالشهدا: امنیت شهروندان باید تأمین شود

صبح کابل
خانواده‌ها‌ی قربانیان در چهلمین روز حمله بر مکتب سیدالشهدا: امنیت شهروندان باید تأمین شود

چهل روز پس از حمله‌ی تروریستی بر مکتب سیدالشهدا در غرب کابل، اکنون بار دیگر خانواده‌‌های قربانیان، می‌گویند که حکومت باید به منظور جلوگیری از تکرار چنین رویدادهایی، امنیت شهروندان کشور را تأمین کند.

در قطع‌نامه‌ای که روز پنج‌شنبه-۲۷ جوزا- به همین مناسبت از سوی خانواده‌ها‌ی قربانیان مکتب سیدالشهدا صادر شد، آمده است که حملات هدف‌مند در برابر هزاره‌ها به شدت افزایش یافته و برای جلوگیری از این گونه رویدادها، نهادهای ملی و بین‌الملی حقوق‌بشری از جمله‌ کمیسیون مستقل حقوق بشر، سازمان ملل و اتحادیه‌ی اروپا این نسل‌کشی را به رسمیت بشناسند.

در قطع‌نامه آمده است که تروریستان با این حمله، همه‎‌ی قوانین بین‌المللی و ارزش‌های اسلامی را نقض کرده اند.

خانواده‌ها‌ی قربانیان مکتب سیدالشهدا، با اشاره به حملات هدف‌مند علیه هزاره‌ها، از حکومت خواسته اند که باید تدابیر ویژه‌ی امنیتی در همه‌ی نقاط کشور اتخاذ کند.

آن‌ها حمله‌ بر دانش‌آموزان مکتب و محروم‌کردن آن‌ها از آموزش و حق حیات را مصداق عینی نسل‌کشی خوانده اند. در بخش دیگری این قطع‌نامه، آمده است که به منظور ارج‌گذاری از قربانیان این حمله، ۱۸ ثور باید در تقویم کشور به نام «شهدای معارف»  نام گذاری شده و منار یادبوی به خاطر آن‌ها ساخته شود.

در قطع‌نامه آمده است که سرنوشت شکریه، دانش‌آموز این مکتب تا هنوز روشن نیست و حکومت باید خانواده‌ی او را از این نگرانی بیرون کند.

حمله‌ی تروریستی بر مکتب سیدالشهدا در غرب کابل، در ۱۸ ثور، زمانی رخ داد ‏که دانش‌آموزان این مکتب تازه از صنف‌های درسی بیرون شده بودند. نخست یک حمله‌ی ‏موتربمب رخ داد و به دنبال آن، دو ماین از قبل جاسازی‌شده منفجر شد‎.‎

بر اساس آخرین معلوماتی که امروز از سوی خانواده‌های قربانیان ارایه شد، در این حمله ۸۵ نفر جان باخته و بیش از ۲۵۰ نفر دیگر زخمی شده‌ اند. افزون بر آن، بسیاری از دانش‌آموزان دیگر نیز با مشکلات روحی و روانی روبه‌رو استند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x