برخی از محدودیت‌های گشت‌وگذار در شهر کابل برداشته شد

صبح کابل
برخی از محدودیت‌های گشت‌وگذار در شهر کابل برداشته شد

والی کابل، اعلام کرده است که هرچند خطرهای ناشی از گسترش ویروس کرونا بسیار بالا است، اما با آن هم، طرحی از سوی کابینه‌ی افغانستان مورد تأیید قرار گرفته که بر اساس آن، برخی از محدودیت‌های گشت‌وگذار، برداشته می‌شود.

محمدیعقوب حیدری، روز پنج‌شنبه (۱ جوزا)، در یک نشست خبری گفت که فقر، خستگی مردم و رسومات عیدی، سبب شده تا مردم محدودیت گشت‌وگذار را رعایت نکرده و به بازارها و جاده‌ها سرازیر شوند.

او افزود: «وقتی از همه پرسیدیم که چرا از خانه بیرون می‌شوید، اکثر مردم دلیل آوردند که برای عید آمادگی می‌گیرند و اصناف هم گفتند که به فروشندگی شان ادامه می‌دهند. متاسف استیم که در چنین حالت خطرناکی، عده‌ی زیادی میان خرید برای عید و صحت، خرید را انتخاب کردند. اما با آن هم، برای مدیریت وضعیت، طرحی از سوی کابینه تأیید شده که از این به بعد عملی خواهد شد.»

به گفته‌ی آقای حیدری، تمام دکان‌های خوراکه فروشی، خبازی‌ها، میوه فروشی‌ها، دواخانه‌ها، شفاخانه‌ها، مؤسسات، تانک‌های تیل و گاز فروشی‌ها، می‌توانند با حالت عادی ولی با رعایت نکات بهداشتی به فعالیت ادامه دهند.

او افزود، تمام رستورانت‌هایی که مشتری ندارند، ولی غذا به خانه‌ها ارسال می‌کنند می‌توانند فعالیت کنند.

آقای حیدری گفت که دکان‌های وسایل برقی، فلزکاری، مبایل فروشی، ترمیم‌گاه‌ها و موتر فروشی‌ها، از ساعت ۲ تا ۵ بعد از ظهر، مغازه‌ها، مراکز تولید و عرضه‌ی مواد تعمیراتی و ساختمانی از ساعت ۸ صبح تا ۲ بعد از ظهر و اصناف خرد و کوچک از ساعت ۱۲ تا ۵ بعد از ظهر، می‌توانند با رعایت نکات بهداشتی، فعالیت کنند.

او تصریح کرد، میوه‌ی خشک فروشی‌ها، لباس فروشی‌ها، بوت فروشی‌ها، قرطاسیه فروشی‌ها، عکاسی‌ها و فروشگاه‌های مواد شوینده، از ساعت ۸ صبح تا ۲ بعد از ظهر، خیاطی‌ها از ساعت ۶ شب تا ۱۲ شب، زرگری ها ۳ روز تاق در هفته از ساعت ۲ تا ۶ بعد از ظهر و عمده فروشی‌ها از ۸ صبح تا ۱۲ ظهر، می‌توانند با رعایت نکات بهداشتی به فعالیت ادامه دهند.

والی کابل، گفت که وکلای مدافع، بنجاره فروشی‌ها، سمساری‌ها، آرایشگاه‌ها و سلمانی‌ها از ۲ بعد از ظهر تا ۸ شب و انتیک فروشی‌ها و قالین فروشی‌ها هفته سه روز از ۱۱ قبل از ظهر تا ۵ بعد از ظهر، می‌توانند فعالیت کنند.

به گفته‌ی او، گشت‌وگذار موترهای مسافربری با بیش از ۳ مسافر، ممنوع است و موترهای باربری نیز از ۹ شب تا ۵ صبح می توانند در شهر تردد داشته باشند.

آقای حیدری، گفت که موترهای تیزرفتاری که نمبرپلیت آخر آن‌ها جفت باشد، در روزهای جفت و موترهایی که نمبرپلیت آن تاق باشد، در روزهای تاق، می‌توانند در سطح شهر تردد کنند.

او تأکید کرد که هرچند برخی از محدودیت‌ها برداشته شده، اما وضعیت عادی نیست و ویروس کرونا همه را تهدید می‌کند.

آقای حیدری افزود: «وضعیت عادی نیست، ویروس کرونا در حال گسترش است و هر قدر وضعیت بهتر شود، همان قدر ما هم شرایط را ساده‌تر می‌سازیم، اما اگر مردم مثل حالا بی‌پروایی کنند، شرایط سخت‌تر می‌شود.»

او هم‌چنان تأکید کرد که در جریان روزهای عید فطر، به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، شدیدترین حالت منع گشت‌وگذار در کابل وضع خواهد شد.

آقای حیدری گفت که دید و بازدید، مهمانی، تفریح و فاتحه، در جریان روزهای عید ممنوع است.

گفتنی است که تا کنون، ۸۶۷۶ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان شناسایی شده که از این میان، تنها ۲۷۶۷ مورد آن، در کابل شناسایی شده است.