اظهارات جنجالی والی کندهار سبب برکناری اش شد

صبح کابل
اظهارات جنجالی والی کندهار سبب برکناری اش شد

حیات‌الله حیات، والی کندهار، به دنبال اظهاراتی در باره‌ی نیروهای پولیس در این ولایت، از سمت اش برکنار شد. در حال حاضر، روح‌الله خان‌زاده، به عنوان والی جدید این ولایت گماشته شده است.

روح‎الله خان‌زاده، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که بر اساس حکم رییس‌جمهور غنی، به عنوان والی جدید ولایت کندهار گماشته شده است. آقای خان‌زاده، جزئیات بیشتری در این باره ارایه نکرد.

به تازگی حیات‌الله حیات، والی (پیشین) کندهار، در مصاحبه‌ای با آریانانیوز، گفته بود که تنها ۳۰ درصد نیروهای پولیس در این ولایت فعال اند و ۷۰ درصد دیگر وظایف شان را ترک کرده اند.

او گفته بود: «۳۰ درصد پولیس در وظیفه‌ی شان است، ۷۰ درصد دیگر نیز متلاشی شده‌اند؛ اما ما تلاش می‌کنیم که نیروها را جمع کرده و دوباره پاسگاه‌ها را احیا کنیم.»

اظهارات آقای حیات، با واکنش فرماندهی پولیس این ولایت مواجه شد.

جمال ناصر بارکزی، سخن‌گوی پولیس کندهار، گفت که برخلاف صحبت‌های والی، بیشتر از هروقت دیگر مردم در این ولایت به صفوف پولیس و ارتش می‌پیوندند.

آقای بارکزی، اطمینان داد که پولیس کندهار اجازه‌ی هیچ‌گونه خلای امنیتی را نمی‌دهد و علیه شبکه‌های جرمی مبارزه می‌کند.

این همه در حالی است که به تازگی مجلس سنا، نتیجه‌ی سفر یک هیئت این مجلس را منتشر کرده که بر بنیاد آن، ۳۰۰ پاسگاه امنیتی در سه ولسوالی ولایت کندهار، به گونه‌ی عمدی تخلیه شده تا به دست گروه طالبان بیافتد.

بررسی‌های این هیئت، نشان می‌دهد که فساد و ناامنی در ولسوالی‌های ژیری، ارغنداب و پنجوایی ولایت کندهار، از مهم‌ترین عوامل این ترک این پاسگاه‌ها توسط نیروهای امنیتی بوده است.

منابع محلی گفته اند که از میان ۳۰۰ پاسگاه، ۲۰۰ پاسگاه آن به گونه‌ی عمدی تخلیه شده تا این بخش‌ها به دست افراد طالبان بیافتد.