پولیس کندهار: ادعای والی در مورد کم‌شدن تشکیلات پولیس بی‌بنیاد است

صبح کابل
پولیس کندهار: ادعای والی در مورد کم‌شدن تشکیلات پولیس بی‌بنیاد است

به تازگی حیات‌الله حیات، والی کندهار گفته است که تنها ۳۰ درصد نیروهای پولیس در این ولایت فعال اند و ۷۰ درصد نیروهای پولیس، وظایف شان را ترک کرده اند.

آقای حیات، به تازگی در مصاحبه‌ای با آریانانیوز گفته است: «۳۰ درصد پولیس در وظیفه‌ی شان است، هفتاد درصد دیگر نیز متلاشی شده‌اند؛ اما ما تلاش می‌کنیم که نیروها را جمع کرده و دوباره پوسته‌ها را احیا کنیم.»

با این حال اما، فرماندهی پولیس کندهار این ادعای والی را بی‌بنیاد می‌خواند. جمال ناصر بارکزی، سخن‌گوی پولیس کندهار، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که برخلاف صحبت‌های والی، بیشتر از هروقت دیگر مردم در این ولایت به صفوف پولیس و اردوی ملی می‌پیوندند.

آقای بارکزی، اطمینان داد که پولیس کندهار اجازه هیچ‌گونه خلایی امنیتی را نمی‌دهد و علیه شبکه‌های جرمی مبارزه می‌کند.

این همه در حالی مطرح می‌شود که به تازگی مجلس سنا، نتایج سفر یک هیئت این مجلس را منتشر کرده که بر بنیاد آن، ۳۰۰ پاسگاه امنیتی در سه ولسوالی ولایت کندهار، به گونه‌ی عمدی تخلیه شده تا به دست گروه طالبان بیافتد.

بررسی‌های این هیئت، نشان می‌دهد که فساد و ناامنی در ولسوالی‌های ژیری، ارغنداب و پنجوایی ولایت کندهار، از مهم‌ترین عوامل این رویداد بوده است.

منابع محلی گفته اند که از میان ۳۰۰ پاسگاه، ۲۰۰ پاسگاه آن به گونه‌ی عمدی تخلیه شده تا این بخش‌ها به دست افراد طالبان بیافتد.