مسؤولان محلی: در زمان عملیات نیروهای امنیتی، کرام‌الدین کریم در ساحه حضور نداشت

صبح کابل
مسؤولان محلی: در زمان عملیات نیروهای امنیتی، کرام‌الدین کریم در ساحه حضور نداشت

مسؤولان محلی در ولایت پنجشیر، می‌گویند که عملیات بازداشت کرام‌الدین کریم، رییس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان ناکام شده است. منصور عنابی، سخن‌گوی والی این ولایت، به روزنامه‌ی صبح کابل گفت که حوالی ساعت ۱۰:۰۰ شب گذشته (یک‎شنبه، ۲ سنبله)، نیروهای امنیتی به رهبری وزارت داخله، عملیاتی را برای بازداشت آقای کریم انجام داده اند.

آقای عنابی، افزود که عملیات هوایی و زمینی نیروهای امنیتی، بدون هماهنگی با مسؤولان محلی ولایت پنجشیر صورت گرفته و در زمان عملیات، کرام‌الدین کریم در ساحه حضور نداشته است. او هم‌چنان گفت که عدم هماهنگی نیروهای امنیتی با مسؤولان محلی، سبب واکنش باشندگان این ولایت شده و به همین دلیل، با نیروهای امنیتی درگیر شده‌اند؛ اما با مداخله‌ی اداره‌ی محلی، وضعیت به حالت عادی برگشته است.

وزارت داخله، اما در این مورد حرفی به رسانه‌ها نمی‌زند.

پیشتر برخی از باشندگان محل گفته بود که نيروهاى ويژه‌ی امنیتی شب گذشته برای بازداشت كرام‌الدين كریم، رييس پيشين فدراسيون فوتبال، بر خانه‌ی او در ولایت پنجشير حمله کرده‌اند. گزارش‌های وجود دارد که درجریان درگیری میان نیروهای امنیتی و باشندگان محل، شماری از افراد نیروهای امنیتی زخم برداشته اند. نیروهای ویژه با مردم محل در منطقه‌ی سنگانه پنجشیر که خانه‌ی آقای کریم در آن جا است، درگیر شده اند.

این درحالی است که حدود نه ماه پیش، خالده پوپل‌زی مربی پیشین تیم ملی فوتبال زنان افغانستان، در گفت‌وگویی که با روزنامه‌ی گاردین، ادعا کرده بود که شماری از مسؤولان فدراسیون فوتبال کشور، از اعضای این تیم درخواست سکس داشته‌اند و دختران فوتبالیست را مورد آزار جنسی قرار داده‌اند. بانو پوپل‌زی در بخش دیگر گفت‌وگوی خود مدعی این شده بود که آقای کرام‌الدین کریم، رییس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان، در دفتر کاری خود اتاق شخصی و مخصوصی دارد که در آن از ورزشکاران زن استفاده‌ی جنسی می‌کند.

با مطرح شدن این اتهامات به آقای کریم، فیفا به گونه‌ی موقت آقای کریم را از فعالیت‌های ورزشی منع کرد و دادستانی کل افغانستان نیز در واکنش به این اتهامات، پنج عضو فدراسیون فوتبال را ممنوع‌الخروج اعلام کرد. این افراد شامل رییس، مسؤول کمیته‌ی دروازه‌بانان، سکرتر جنرال، مسؤول ارتباطات و یک نفر از کارمندان فدراسیون فوتبال افغانستان اند. بدرفتاری با بازی‌کنان تیم ملی فوتبال زنان، در داخل افغانستان و نیز در یک کمپ آموزشی در اردن در ماه فبروری سال گذشته‌ی میلادی صورت گرفته است.

ادعاهای مبنی بر سوءاستفاده‌ی جنسی از بازی‌کنان تیم فوتبال زنان افغانستان، باعث شده تا خانواده‌های شمار زیادی از این دختران آنان را تحت فشار قرار دهند که به بازی‌شان پایان بدهند. دادستانی کل افغانستان نیز، پس از چند ماه بررسی، روز یک‌شنبه (۱۹جوزا) حکم بازداشت کرام‌الدین کریم را صادر کرد؛ اما تا کنون نیروهای امنیتی قادر به بازداشت او نشده اند.

اخیرا رییس‌جمهور غنی، نیز از مردم پنجشیر خواست که او را آقای کریم را به پنجه عدالت بسپارند.