کرزی: امیدوارم گفت‌وگوهای صلح به ختم جنگ در افغانستان منجر شود

صبح کابل
کرزی: امیدوارم گفت‌وگوهای صلح به ختم جنگ در افغانستان منجر شود

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان، از آغاز مجدد گفت‌وگوهای صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و گروه طالبان، استقبال کرده است.

دفتر مطبوعاتی آقای کرزی، روز یک‌شنبه (۱۷ قوس)، با نشر اعلامیه‌ای به نقل از او، ابراز امیدواری کرده است که این دور گفت‌وگوها، منجر به ختم جنگ و خشونت در افغانستان شود.

آقای کرزی افزوده است: «صلح آرزو و حق مسلم مردم افغانستان است و به همین دلیل، از تلاش‌های جاری برای صلح، پشتیبانی کرده و می‌خواهم که تمام جوانب افغانی مذاکره کننده با ایالات متحده‌ی امریکا، در جریان گفت‌وگوها، از مواظبت و دقت بسیار جدی کار بگیرند.»

گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان، به‌گونه‌ی رسمی، در دوحه پایتخت قطر، از سر گرفته شده است.

منابع امریکایی، گفته اند که این گفت‌وگوها، روز شنبه (۱۷ قوس) از سرگرفته شده و بیشتر روی کاهش خشونت‌ها متمرکز خواهد بود تا به مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس منجر شود.

از سویی هم، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، در برگه‌ی تویتر خود نوشته است: «مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان از جایی که متوقف شده بود، دوباره آغاز شد و روی امضای توافق‌نامه و موضوعات مرتبط بحث صورت گرفت. این گفت‌وگوها ادامه دارد.»

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، افزوده است که انس حقانی نیز به عنوان عضو هیات گفت‌وگو کننده‌ی طالبان، در این دور مذاکرات شرکت کرده است.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا، چند روز پیش وارد کابل شد و پس از دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های ارشد افغانستان، به دوحه، پایتخت قطر رفت.

رییس‌جمهور غنی، در دیدار اخیر خود با زلمی خلیل‌زاد، تأکید کرد که موضوع آتش‌بس در جریان پروسه‌ی صلح، باید به‌گونه‌ی جدی در نظر گرفته شود.

پیش از این، وزارت خارجه‌ی امریکا، با نشر اعلامیه‌ای گفته بود که آقای خلیل‌زاد، پس از کابل، به دوحه می‌رود و گفت‌وگوهای صلح با طالبان را از سر می‌گیرد.

این وزارت، افزوده بود که زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان در دوحه، در مورد گام‌هایی که می‌تواند منجر به مذاکرات بین‌الافغانی، حل‌وفصل مسالمت‌آمیز جنگ افغانستان و کاهش خشونت که منجر به آتش‌بس شود، گفت‌وگو می‌کنند.

گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان، در ماه سپتامبر سال جاری میلادی، به دنبال کشته شدن یک سرباز امریکایی در حمله‌ی تروریستی طالبان در کابل، متوقف شده بود.

این در حالی است چندی پیش، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، در سفر غیر منتظره‌ای برای نخستین بار وارد افغانستان شد و در پایگاه نظامی بگرام، در مورد روند صلح افغانستان و کاهش نیروهای امریکایی صحبت کرد.

آقای ترامپ، در میان سربازان امریکایی حضور یافت و گفت که پیش از این طالبان موافق آتش‌بس نبودند؛ اما حالا می‌خواهند که آتش‌بس کنند. او گفت که امریکا همین اکنون می‌تواند با طالبان مذاکره کند و این به دلیل زحمت‌هایی است که نیروهای نظامی این کشور در افغانستان کشیده اند.