خالد پاینده گزارش وال‌استریت ژورنال در مورد خودش را گمراه‌کننده خواند

صبح کابل
خالد پاینده گزارش وال‌استریت ژورنال در مورد خودش را گمراه‌کننده خواند

خالد پاینده، آخرین وزیر مالیه‌ی حکومت پیشین به گزارش تازه‌ی وال‌استریت ژورنال در مورد خودش واکنش نشان داده است.

اخیرا وال‌استریت ژورنال در گزارشی، گفته است که شماری از مقام‌های ارشد افغانستان و خانواده‌های شان در سال‌های پایانی جنگ این کشور، میلیون‌ها دالر را برای خرید خانه‌های گران‌بها در ایالات متحده و دیگر کشورها هزینه کردند که پس از فرار آن‌ها از خشونت‌های فزاینده‌ی افغانستان، مبدل به زمین‌های مجلل شده است.

در بخشی این گزارش، آمده است که خالد پاینده، دو ملک شخصی در نزدیکی واشنگتن دی‌سی دارد که یکی از آن‌ها با پول نقد خریداری شده است. معلومات «زیلو نشان»، می‌گوید که ارزش آن بیش‌تر از یک میلیون دالر است.

پاینده در پاسخ به ایمیل وال‌استریت ژورنال، گفته است: «داشتن خانه‌ای که “دارای اقساط” و اجاره است، لزوماً به این معنا نیست که شما با مشکلات پولی مواجه نیستید.»

با این حال، خالد پاینده با فرستادن نامه‌ای به مسؤولان وال‌استریت ژورنال، این گزارش را گمراه‌کننده خوانده و گفته است که گزارش آن‌ها به اعتبار او در افغانستان آسیب زده است.

آقای پاینده، گفته است که یکی از خانه‌هایش را با پول نقد در سال ۲۰۱۷ میلادی خریده است؛ زمانی که موقف دولتی نداشته است.

همین‌گونه، او گفته است که خانه دوم را در سال ۲۰۲۰ میلادی و در زمانی که وزیر مالیه نبود، خریده است. به گفته‌ی پاینده، ۴۵۰ هزار دالر از پول این خانه را از بانک وام گرفته است.

این در حالی است که چند ماه پیش گزارشی نشر شد که خالد پاینده پس از ورود به ایالات متحده، به عنوان راننده اوبر، کار را آغاز کرده تا مخارج‌اش را تأمین کند.