وال‌استریت ژورنال: غنی درخواست ملاقات خلیل‌زاد را نپذیرفته است

صبح کابل
وال‌استریت ژورنال: غنی درخواست ملاقات خلیل‌زاد را نپذیرفته است

خبرگزاری وال‌استریت ژورنال، گزارش داده است که رییس‌جمهور غنی، درخواست ملاقات زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا را نپذیرفته است.

بر اساس این گزارش، زلمی خلیل‌زاد، روز چهارشنبه (۱۴ حوت) وارد کابل شده و قصد داشت تا با رییس‌جمهور غنی دیدار کند، اما درخواست ملاقات او، از سوی آقای غنی رد شده است.

جزئیاتی بیشتری در این مورد ارائه نشده؛ اما گمان می‌رود که آقای خلیل‌زاد، قصد داشته تا آزادی پنج هزار زندانی طالب را از آقای غنی درخواست کند و از همین‌رو، اجازه‌ی ملاقات نیافته است.

آقای خلیل‌زاد، صبح روز پنج‌شنبه (۱۵ حوت) در برگه‌ی تویترش نوشت که ایالات متحده‌ی امریکا، برای تسهیل در تبادله‌ی زندانیان، متعهد است.

او افزوده است: «امریکا موافق به توافق‌نامه‌ی صلح با طالبان و اعلامیه‌ی مشترک با حکومت افغانستان بوده و متعهد است تا تبادله‌ی زندانیان را تسهیل کند. ما از آزادی زندانیان دو طرف، پشتیبانی می‌کنیم. فرصت تاریخی برای صلح را نباید از دست داد و تمام طرف‌ها باید تلاش کنند تا موانعی را که سبب پیشرفت در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی می‌شود، از میان بردارند.»

توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، شنبه شب (۱۰ حوت) در قطر امضا شد و قرار بود دو هفته بعد از آن، گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان آغاز شود. اما گروه طالبان، گفته است که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، بعد از آزادی پنج هزار زندانی طالب آغاز خواهد شد.

با این وجود، رییس‌جمهور غنی تأکید کرده است که آزادی زندانیان طالب، در صلاحیت امریکا نیست و تنها می‌تواند جز آجندای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی باشد.