خلیل‌زاد با غنی در مورد تمدید آتش‌بس و آغاز مذاکرات میان‌افغانی گفت‌وگو کرد

صبح کابل
خلیل‌زاد با غنی در مورد تمدید آتش‌بس و آغاز مذاکرات میان‌افغانی گفت‌وگو کرد

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا برای صلح افغانستان، در سفری به کابل، با رییس‌جمهور غنی دیدار کرده است.

در اعلامیه‌ای که چهارشنبه شب (۸ اسد)، از سوی ارگ ریاست‌جمهوری منتشر شده، آمده است که در این دیدار، حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، معاونین ریاست جمهوری و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز حضور داشتند.

آقای خلیل‌زاد، در این دیدار، در مورد گفت‌وگوهای اخیرش با نمایندگان طالبان در دوحه، اطلاعات ارائه کرده است.

بر اساس اعلامیه، در این دیدار، در مورد کار روی تمدید آتش‌بس و یا کاهش خشونت، آغاز مذاکرات مستقیم و تبادله‌ی زندانیان، بحث شده است.

زلمی خلیل‌زاد، ، روز جمعه (۳ اسد)، دور جدید سفرهای خود را آغاز کرد. پیش از این، وزارت خارجه‌ی امریکا، گفته بود که آقای خلیل‌زاد در این سفر، به قطر، افغانستان، پاکستان، ناروی و بلغاریا سفر خواهد کرد.

هم‌زمان با سفر آقای خلیل‌زاد به کابل، گروه طالبان سه‌شنبه‌شب (۷ اسد)، با اعلام آتش‌بس سه روزه در عید قربان، از افرادش خواست تا در این مدت، هیچ گونه تحرک نظامی نداشته باشند و وارد مناطق دولتی نشوند.

از سویی هم، رییس‌جمهور غنی، با استقبال از اعلام آتش‌بس سه روزه از سوی گروه طالبان، به تمام نیروهای امنیتی هدایت داده تا به آتش‌بس پابند بوده و تا زمانی که تحرکی از سوی طالبان صورت نگرفته، هیچ گونه عملیاتی را در برابر این گروه انجام ندهند.