خلیل‌زاد با نماینده‌های یوناما، اتحادیه‌ی اروپا و ناتو در دبی دیدار کرد

صبح کابل
خلیل‌زاد با نماینده‌های یوناما، اتحادیه‌ی اروپا و ناتو در دبی دیدار کرد

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، روز جمعه (۲۷ جدی) با نماینده‌های ویژه‌ی سازمان ملل متحد، اتحادیه‌ی اروپا و ناتو در دبی، در مورد به صلح  افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده و کاهش خشونت‌ها در افغانستان را مهم خوانده است.

دفتر نمایند‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، گفته است که در این نشست، در مورد جلب حمایت جهانی برای پروسه‌ی صلح افغانستان، گفت‌وگو شده است.

از سویی هم، نماینده‌ی ویژه‌ی آلمان برای افغانستان، در برگه‌ی تویترش نگاشته است که طرف‌های شرکت کننده در این دیدار، توافق کرده‌اند که کاهش خشونت‌ها در پروسه‌ی صلح، یک اصل باشد.

با این حال، سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان، در قطر، گفته است که زلمی‌خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، با هیأت مذاکراتی این گروه دیدار و گفت‌وگو کرده که در این نشست ملا آخندبرادر، معاون سیاسی دفتر طالبان نیز حضور داشته است.

هرچند طالبان روی کاهش خشونت در افغانستان توافق کرده و گفته اند که گفت‌وگوهای قطر به مرحله‌ی نهایی رسیده است، اما حکومت افغانستان، تأکید می‌کند که طالبان باید آتش‌بس کنند و کاهش خشونت معنایی ندارد.

اما گروه طالبان گفته اند که در مورد آتش‌بس، پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح با امریکا، در گفت‌گوهای بین‌الافغانی تصمیم خواهند گرفت.

در همین حال، سرگی لاوروف، وزیر خارجه‌ی روسیه، گفته است که مسکو تلاش خواهد کرد تا طالبان را به گفت‌وگوهای بین‌الافغانی تشویق کند.

او افزوده است: «در تماس‌هایی که با طالبان داریم، تلاش می‌کنیم که این گروه را برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی تشویق کنیم تا صلح پایدار در افغانستان برقرار شود. توافق‌نامه‌ای باید امضا شود که زمینه‌ی گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را فراهم کند.»

از سویی هم، به تازگی، وزیران خارجه‌ی امریکا و پاکستان، در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.