خلیل‌زاد: ما به دنبال فرار از افغانستان نیستیم

عبدالرازق اختیاربیگ
خلیل‌زاد: ما به دنبال فرار از افغانستان نیستیم

نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا می‌گوید که کشورش تلاش‌ می‌کند یک میراث مثبت و خوب از خود در افغانستان به‌ جا بگذارد.

زلمی خلیل‌زاد، اخیرا در گفت‌وگو با انستیتوت جورج تاون در امریکا گفته است که این کشور به دنبال فرار از افغانستان نیست؛ بلکه به دنبال یک راه حل و توافقی است که بتواند رابطه‌ی دوامدار با افغانستان داشته باشد.

آقای خلیل‌زاد، تاکید کرده است که امریکا در فکر خروج نیروهایش از افغانستان نیست؛ بلکه می‌خواهد یک توافقی را به میان آورد که به دنبال آن رابطه‎‌ی درازمدت با افغانستان داشته باشد. «ما نمی‌خواهیم فرار کنیم و رهایی یابیم. ما می‌خواهیم از خود میراث مثبت در افغانستان به جا بگذاریم.»

این اظهارات زلمی خلیل‌زاد، در حالی صورت می‌گیرد که اخیرا مارک میلی، نامزد رییس ستاد مشترک ارتش امریکا گفته است که خروج نیروهای خارجی افغانستان یک اشتباه استراتیژیک است.

آقای میلی گفته است: «برای من دردناک است؛ زیرا من سال‌های زیادی از عمرم را در افغانستان سپری کرده‌ام. بیرون شدن از افغانستان ضروری است؛ اما نه به صورت شتاب‌زده.»

این همه درحالی است که گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان به شدت ادامه دارد. دور هفتم گفت‌وگوها میان دو طرف اخیرا پایان یافته و زلمی خلیل‌زاد پس از پایان هفتمین دور گفت‌وگو به امریکا رفته تا با کاخ سفید در مورد پیشرفت‌های این دور گزارش دهد.

با این همه ارگ ریاست جمهوری نیز ابراز امیدواری کرده که تا دو ماه دیگر گفت‌وگوهای مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان آغاز شود. طالبان اما تا کنون در این مورد اظهار نظری نکرده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x