زلمی خلیل‌زاد دور تازه‌ی سفر خود به قطر و افغانستان را آغاز کرد

صبح کابل
زلمی خلیل‌زاد دور تازه‌ی سفر خود به قطر و افغانستان را آغاز کرد

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، دور تازه‌ی سفر خود به قطر و افغانستان را آغاز کرده است.

وزارت خارجه‌ی امریکا، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که دور تازه‌ی سفر آقای خلیل‌زاد، روز یک‌شنبه (۲۸ ثور)، آغاز شده و در جریان آن، با نمایندگان طالبان در قطر دیدار و در مورد کاهش خشونت‌ها گفت‌وگو خواهد کرد.

تقویت دیدگاه امریکا برای پایان دادن به درگیری‌ها، گردهمایی طرف‌ها و مذاکره در باره توافق در مورد آینده‌ی سیاسی افغانستان، از جمله اهداف اصلی سفر زلمی خلیل‌زاد خوانده شده است.

آقای خلیل‌زاد، در جریان سفر به کابل نیز با مقامات دولتی دیدار و در مورد اقدام‌های دولت افغانستان برای تسریع پروسه‌ی صلح، گفت‌وگو خواهد کرد.

وزارت خارجه‌ی امریکا، تأکید کرده است که ایالات متحده، برای دست‌یابی به توافق سیاسی که تضمین کند افغانستان دیگر به لانه‌ی امن هراس‌افگنی تبدیل نمی‌شود، متعهد است.

آقای خلیل‌زاد، در حالی دور تازه‌ی سفر خود به قطر و افغانستان را آغاز کرده که در حال حاضر، به دلیل افزایش حملات از سوی هراس‌افگنان طالب، پروسه‌ی تبادله‌ی زندانیان میان گروه طالبان و حکومت افغانستان، توقف یافته است.

گفتنی است که تا کنون، یک هزار زندانی طالب و ۲۷۶ زندانی دولتی، از سوی دو طرف آزاد شده‌اند. حکومت افغانستان، ادعا کرده که بیشتر زندانیان آزادشده از سوی طالبان، غیرنظامی اند.