باشندگان دوه‌مند خوست: خانواده‌ای که کودکش را به مکتب نفرستد جریمه می‌شود

صبح کابل
باشندگان دوه‌مند خوست: خانواده‌ای که کودکش را به مکتب نفرستد جریمه می‌شود

باشندگان ولسوالی «دوه‌مند» ولایت خوست، فیصله کرده ‌اند که باید تمام خانواده‌ها، کودکان واجد شرایط شان را برای آموختن علم، به مکتب و یا مدرسه بفرستند.

حلیم فدایی، والی خوست، روز شنبه (۵ دلو) در برگه‌ی تویترش نوشت، بر اساس فیصله‌ی باشندگان ولسوالی دوه‌مند، کودکانی که سن قانونی را برای فراگیری علم تکمیل کرده اند، باید به مکتب و یا مدرسه فرستاده شوند.

او افزوده است: «بر اساس این فیصله، خانواده‌هایی که کودکان واجد شرایط شان را به مکتب و یا مدرسه نفرستند، مبلغ صد هزار افغانی جریمه می‌شوند.»

ولایت خوست در جنوب-شرق افغانستان موقعیت دارد و هم‌مرز با کشور پاکستان است. پیش از این نیز، چنین فیصله‌هایی در سایر ولسوالی‌های این ولایت از سوی باشندگان محل، صورت گرفته بود.

بر اساس آمار رسمی وزارت معارف، در حال حاضر افغانستان، ۳٫۷ میلیون کودک واجد شرایط بیرون از مکتب دارد که بیش از نیمی از آن را، دختران تشکیل می‌دهند. آمار کودکان واجد شرایطی که در ولایت خوست از مکتب محروم مانده اند، مشخص نیست.

فقر، ناامنی و سنت‌های موجود، از عواملی است که خانواده‌ها در مناطق دور‌دست افغانستان، به خاطر آن مانع رفتن کودکان شان به مکتب می‌شوند.

در ولایت خوست، گروه طالبان و شبکه‌ی حقانی، حضور گسترده دارند و گفته می‌شود که به همین دلیل، به ندرت خانواده‌ها حاضر می‌شوند دختران و پسران خود را به مکتب بفرستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x