کشتار غیرنظامیان در بلخاب؛ عفو بین‌الملل و گزارشگر سازمان ملل از اقدامات طالبان ابراز نگرانی کردند

صبح کابل
کشتار غیرنظامیان در بلخاب؛ عفو بین‌الملل و گزارشگر سازمان ملل از اقدامات طالبان ابراز نگرانی کردند

سازمان عفو بین‌الملل و گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل برای حقوق بشر در افغانستان از کشتار و اعدام‌های صحرایی و آسیب‌رساندن به غیرنظامیان در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل ابراز نگرانی کرده‌اند.

این سازمان روز دوشنبه -۶ سرطان-، در برگه‌ی تویترش نوشته است که جهان نباید از افزایش نقض حقوق بشر در افغانستان چشم‌پوشی کند.

عفو بین‌الملل به قطع‌شدن شبکه‌های مخابراتی در بلخاب نیز، واکنش نشان داده و گفته ست که طالبان باید از مسدودکردن وسایل ارتباطی و جلوگیری از رسیدن نیازهای ضروری به مناطق جنگی خودداری کنند.

به گفته‌ی این سازمان، قطع‌کردن جریان آزاد اطلاعات در منطقه‌ی جنگی، جنایت جنگی حساب می‌شود. «از گزارش‌ در مورد اعدام‌های صحرایی و آسیب‌رساندن به غیرنظامیان در ولسوالی بلخاب به شدت نگران استیم.»

در همین حال، ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل برای حقوق بشر در افغانستان، گفته است که گزارش‌های نگران‌کننده در مورد قتل‌های غیرقانونی، آوارگی، تخریب اموال و سایر موارد نقض حقوق بشر در ولسوالی بلخاب وجود دارد.

آقای بنت روز دوشنبه -۶ سرطان-، در تویتی، گفته است که طرف‌های درگیر جنگ در بلخاب باید به حقوق بشر احترام بگذارند.

او نیز، تأکید کرده که به دلیل قطع‌بودن شبکه‌های مخابراتی عدم دسترسی رسانه‌ها به اخبار، روند تأیید نقض حقوق بشر با چالش مواجه شده است.