ادامه‌ی درگیری‌ها در مرکز هلمند؛ برخی از ادارات دولتی به دست طالبان افتاده است

صبح کابل
ادامه‌ی درگیری‌ها در مرکز هلمند؛ برخی از ادارات دولتی به دست طالبان افتاده است

منابع محلی در ولایت هلمند، می‌گویند که درگیری‌ها در شهر لشکرگاه، مرکز این ولایت، شدت یافته و برخی از ادارات دولتی نیز به دست جنگ‌جویان طالب افتاده است.

بشیراحمد شاکر، عضو شورای ولایتی هلمند، روز سه‌شنبه -۱۲ اسد-، به روزنامه‌ی صبح کابل گفت که در حال حاضر، درگیری در چندین بخش شهر لشکرگاه جریان دارد و به جز از ساختمان ولایت و چند اداره‌ی امنیتی، سایر ادارات دولتی به دست طالبان افتاده است.

او افزود: «ساختمان ولایت، فرماندهی پلیس، ریاست امنیت، فرماندهی میدان هوایی و فرماندهی قطعات خاص، در کنترل نیروهای نیروهای امنیتی است. لوای سرحدی و اکادمی پلیس تحت محاصره است و درگیری‌ها در اطراف این ادارات به شدت جریان دارد.»

آقای شاکر، گفت که طالبان در جریان درگیری‌های اخیر، از خانه‌های مسکونی به عنوان سنگر استفاده کرده اند و به همین دلیل، تلفات غیرنظامیان در این ولایت در چند روز گذشته، افزایش یافته است.

در همین حال، برخی منابع در ولایت هلمند، گفته اند که در ۲۴ ساعت گذشته، ۴۰ غیرنظامی در این ولایت کشته شده و ۱۱۸ غیرنظامی دیگر زخم برداشته اند که در میان کشته‌ها و زخمیان، کودکان و زنان نیز شامل است.

بشیراحمد شاکر، می‌گوید که در چند روز گذشته، تلفات طالبان در حملات هوایی و زمینی نیروهای امنیتی خیلی بلند بوده و جسدهای آنان در گوشه و کنار شهر لشکرگاه، در میدان نبرد باقی مانده اند.

از سویی هم، سمیع سادات، فرمانده‌ی قول اردوی ۲۱۵ میوند، از ساکنان شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، خواسته است که ساحات زیر اداره‌ی طالبان در این شهر را ترک کنند. آقای سادات، روز سه‌شنبه -۱۲ اسد-، در یک پیام صوتی، گفته که قرار است عملیات بزرگی علیه جنگ‌جویان طالب در شهر لشکرگاه راه‌اندازی شود.

به گفته‌ی او، مصونیت مردم، برای نیروهای دفاعی و امنیتی مهم است و به همین دلیل، پیش از آغاز عملیات، اطلاع‌رسانی کرده تا مردم، ساحات زیر اداره‌ی طالبان را ترک کنند.

آقای سادات، گفته است: «می‌دانم که آوارگی مردم سخت است و معذرت می‌خواهم، اما نیروهای دفاعی و امنیتی برای آینده‌ی مردم می‌جنگند.»

این در حالی است که روز دوشنبه-۱۱ اسد- رادیو تلویزیون هلمند و برخی ادارات دیگر که از مرکز شهر لشکرگاه دورتر است، به دست طالبان افتاد.

با افزایش حملات طالبان بر شهر لشکرگاه، نیروهای هوایی افغانستان حملات خود را بر اعضای این گروه در این شهر افزایش داده است.

وزارت دفاع اعلام کرده است که در ۲۴ ساعت گذشته نزدیک به ۵۰ جنگ‌جوی طالب در حملات هوایی ارتش کشته و زخمی شده اند. وزارت دفاع، گفته است که در حملات هوایی، مقدار زیادی از سلاح‌ها و مهمات طالبان از بین برده شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x