نامه‌ی فعالان حقوق بشر به دبیر کل سازمان ملل: جلو شکنجه و کشتار تاجیکان را بگیرید

صبح کابل
نامه‌ی فعالان حقوق بشر به دبیر کل سازمان ملل: جلو شکنجه و کشتار تاجیکان را بگیرید

هم‌زمان با نشر گزارش‌ها در مورد بازداشت، شکنجه‌ و کشتار غیرنظامیان از سوی طالبان در پنجشیر، تخار و بغلان، شماری از فعالان حقوق بشر و دانشگاهیان افغانستان و جامعه‌ی بین‌الملل در نامه‌ای به دبیرکل سازمان خواستار رسیدگی در این مورد شده‌اند.

در نامه‌ای که اخیرا از سوی بیش از ۶۰ فعال حقوق بشر و دانشگاهیان افغانستان به دبیر کل سازمان فرستاده شده، آن‌ها از اقدامات خشونت‌بار طالبان علیه تاجیکان در پنجشیر، اندراب و تخار ابراز نگرانی کرده‌اند.

در این نامه، آمده است که طالبان دست به بازداشت، شکنجه، اعدام صحرایی و کشتار غیرنظامیان دست زده‌اند و در این مورد گزارش‌های مستندی نیز وجود دارد.

به گفته‌ی امضاءکنندگان نامه، تاجیکان حتا در کابل نیز، در امان نیستند و طالبان برای بازداشت آن‌ها، جست‌وجوی خانه‌به‌خانه را آغاز کرده‌اند.

در نامه، تأکید شده که سازمان ملل بر اساس قوانین بین‌المللی باید جنایت جنگی طالبان را محکوم کرده و این گروه را وادار به پاسخ‌گویی کند.

آن‌ها، هم‌چنان از دبیرکل سازمان ملل خواسته اند که در مورد بازداشت، شکنجه و کشتار غیرنظامیان یک نشست ویژه برگزار کند و در مورد جنایت‌های طالبان تحقیقات فوری خود آغاز کنند.