ارگان‌های محلی: برنامه‌های انکشافی ولایت‌ها در مرکز ناقص تدوین می‌شود

صبح کابل
ارگان‌های محلی: برنامه‌های انکشافی ولایت‌ها در مرکز ناقص تدوین می‌شود

مقام‌های اداره‌ی مستقل ارگان‌های محلی می‌گویند که تمرکز صلاحیت‌ها در اداره‌های مرکزی، سبب کندی در تطبیق برنامه‌های انکشافی ولایت‌ها شده است.

تیمور شاران، معاون اداره‌ی مستقل ارگان‌های محلی، روز شنبه (۳۰ سنبله) در مراسم رونمایی چشم‌انداز انکشاف اقتصادی و اجتماعی ۳۴ ولایت، گفت که تمرکز قدرت در مرکز، عامل کندی در تطبیق برنامه‌های انکشافی شده است.

او افزود که تمرکز صلاحیت‌ها در نهادهای مرکزی حکومت، سبب شده برنامه‌های انکشافی‌ای که در سطح محلات روی دست گرفته می‌شود، یا از تطبیق باز بماند و یا هم به کندی عملی شود.

آقای شاران خاطرنشان کرد که با وجود صلاحیت‌های اجرایی در مرکز، پلان‌های انکشافی ولایت‌ها اکثر مواقع، بدون درنظرداشت وضعیت عینی محلات، در مرکز تدوین می‌شود که این امر، نواقصی را به دنبال داشته و مسأله‌ی انکشاف ولایات را با مشکل روبه‌رو کرده است.

به گفته‌ی او، ضرورت است که برای مدیریت و نظارت بهتر از پروژه‌های انکشافی، اداره‌های مرکزی صلاحیت پالیسی‌سازی را در اختیار گرفته و صلاحیت‌های اجرایی برای اجرا و مدیریت درست پروژه‌های انکشافی به ادارات محلی داده شود.

آقای شاران گفت که ظرفیت‌های تخنیکی در زمینه‌ی مدیریت پروژه‌ها در سطح ولایات ایجاد شده؛ اما این ظرفیت‌ها در اکثر ولسوالی‌ها با نواقص روبه‌رو بوده است.

از سویی هم، مصطفا مستور، وزیر اقتصاد، در این برنامه گفت که رشد اقتصادی افغانستان به کندی پیش می‌رود.

آقای مستور افزود، با این‌ که در جریان سال‌های گذشته، وضعیت اقتصادی روند روبه‌رشد را داشته است؛ اما این روند در مقایسه با افزایش جمعیت افغانستان به شدت کند بوده و به همین منظور، در طولانی‌مدت، ممکن است به افزایش فقر و بیکاری بینجامد.

وزیر اقتصاد از ادارات مختلف حکومت خواست که با استفاده از «چشم‎‌انداز انکشاف اقتصادی ولایات» فرصت‌های اختصاصی رشد اقتصادی ولایت‌ها را در نظر گرفته و برای تسریع روند توسعه‌ی اقتصادی، تلاش کنند.