برگزاری لویه جرگه؛ تلاش طالبان برای به دست‌آوردن حمایت‌های جهانی است

عصمت امین
برگزاری لویه جرگه؛ تلاش طالبان برای به دست‌آوردن حمایت‌های جهانی است

منابعی به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گویند که قرار است در جریان هفته‌ی روان و هفته‌ی آینده، نشست بزرگی در شهر کابل از سوی طالبان برگزار شود.

بر اساس مکتوبی که از دفتر نخست‌وزیر طالبان به واحدهای اداری این گروه در ولایت‌ها فرستاده شده، این نشست در تالار لویه جرگه در شهر کابل برگزار خواهد شد.

یک منبع به صبح کابل، گفت که احتمالا این نشست روز چهارشنبه‌ی هفته‌ روان آغاز شود.

به گفته‌ی منبع، یگانه چالش اساسی در برابر طالبان، جمع‌کردن سایر اقوام در این نشست است و به همین دلیل، حامد کرزی، عبدالله عبدالله، فضل‌الهادی مسلیم‌یار، ملا برادر و عباس استانکزی به شدت در این راستا تلاش می‌کنند.

گفته می‌شود که حامد کرزی و عبدالله عبدالله، نسخه‌ای از لویه‌ جرگه‌های دوران جمهوریت را طالبان پیشنهاد کرده؛ اما تا هنوز مشخص نیست که طالبان مبتنی بر آن پیش خواهد رفت یا دستورالعمل جدیدی خواهند داشت.

منبع، هم‌چنان گفت که بیش‌تر علمای دینی در این نشست نقش خواهند داشت. با این حال تا هنوز مشخص نشده که چه کسی ریاست این نشست را به عهده خواهند داشت؛ زیرا گفته می‌شود که چندین نفر آن را مدیریت خواهند کرد.

بر اساس معلومات منبع، قرار نیست که در لویه‌ جرگه طالبان، طرحی در مورد شیوه حکومت‌داری، نوع نظام و سهم‌دادن به احزاب سیاسی و اقوام در قدرت بحث شود و تنها به هدف قدرت‌نمایی و جلب حمایت‌های جهانی برگزار می‌شود.

هم‌زمان با این هیدر بار، معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر در واکنش به این نشست طالبان گفته است، یک نهاد تصمیم‌گیری که زنان را مستثنا می‌کند، نمی‌تواند مشروع باشد.

او روز یک‌شنبه -۵ سرطان-، در برگه‌ی تویترش نوشته است که مردم به ‌شدت امیدوار خواهند بود که نشست طالبان پیشرفت کوچکی در جهت پایان دادن به نقض حقوق زنان و دختران توسط طالبان داشته باشد.

این همه در حالی است که پیش از این، طالبان دانشگاه پلی‌تخنیک کابل را به دلیل برگزاری لویه جرگه، برای یک هفته تعطیل کرده‌اند.

این گروه به دانش‌جویان دانشگاه پلی‌تخنیک دستور داده که لیلیه را تخلیه کنند؛ زیرا به گفته‌ی آن‌ها، لیلیه برای پذیرایی از مهمان‌های یک نشست که در خیمه لویه ‌جرگه برگزار می‌شود، اختصاص می‌یابد.