مهدی راسخ: هرچه عاجل جلو فاجعه‌ی بشری در بهسود گرفته شود

صبح کابل
مهدی راسخ: هرچه عاجل جلو فاجعه‌ی بشری در بهسود گرفته شود

مهدی راسخ، نماینده‌ی میدان‌وردک در مجلس نمایندگان در واکنش به رویدادهای اخیر در ولسوالی بهسود، می‌گوید که حکومت باید هرچه عاجل جلو فاجعه‌ی بشری و تلفات غیرنظامیان را در این ولسوالی بگیرد.

آقای راسخ، روز شنبه (۳۰ حوت)، در برگه‌ی فیس‌بوکش نوشته است که حکومت با شعار تنفیذ قانون، حق ندارد به مردم بی‌گناه را آسیب برساند.

او افزوده است: «امروز طیاره‌های اردوی ملی در بهسود، یک خانه نشیمن مردم محل را هدف شلیک راکت قرار داده که در نتیجه ی آن یک خانم شهید و دو نفر زخمی شده است. این اقدام نیروهای امنیتی با خشم مردم مواجه شده و تقابل شدید مردم و نیروهای امنیتی را در پی خواهد داشت.»

آقای راسخ از بزرگان قومی در ولسوالی بهسود خواسته است که هرچه زودتر با تدبیر و هوشیاری جلو فاجعه‌ی انسانی در این ولسوالی را بگیرند.

از سویی هم، محمدامین احمدی، عضو هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، به رویدادهای اخیر در بهسود واکنش نشان داده و گفته است که جامعه‌ی آلوده به نفرت و تبعیض، زمینه‌ساز برخورد‌های دوگانه، تبعیض‌آمیز و خشونت‌بار است.

آقای احمدی، گفته است: «از جامعه‌ی مدنی، رسانه‌های آزاد و کمیسیون مستقل حقوق بشر انتظار می‌رود که از مردم ملکی و بی‌پناه بهسود در برابر نفرت و خشونت ناشی از آن حمایت کنند. خشونت، خشونت می‌آورد که پیامد آن برای مردم افغانستان وحشت‌ناک خواهد بود.»

این در حالی است که اخیرا یک چرخ‌بالMI-17  لوای ۷۷۷ قوای هوایی، در ولسوالی بهسود ولایت میدان‌وردک سقوط کرده که در نتیجه‌ی آن، ۴ عمله چرخ‌بال و ۵ سرباز امنیتی کشته شده‌اند.

وزارت دفاع گفته است که بررسی‌ها،  نشان می‌دهد که این چرخ‌بال توسط افراد وابسته به علی‌پور در ولسوالی بهسود هدف قرار گرفته و سقوط کرده است. از سویی هم نزدیکان علی‌پور نیز تأیید کرده‌اند که چرخ‌بال نیروهای دولتی از سوی آن‌ها سقوط داده شده؛ زیرا این نیروها بر مواضع شان حمله کرده بودند.

با این حال، منابع محلی در ولایت میدان وردک، می‌گویند که  امروز شنبه (۳۰ حوت)، نیروهای ارتش در ولسوالی بهسود حمله‌ی هوایی انجام داده که در نتیجه‌ی آن یک خانه مسکونی تخریب، یک زن کشته شده و یک مرد و زن یک دیگر که همه‌ اعضای یک خانواده هستند، شدیدا زخمی شده‌اند.