غنی: پیشرفت در روند صلح افغانستان را به ثبات می‌رساند

صبح کابل
غنی: پیشرفت در روند صلح افغانستان را به ثبات می‌رساند

رییس جمهور غنی، تأکید کرده است که حکومت افغانستان در تبانی با تمام شرکای بین‌المللی‌اش، پروسه‌ی صلح را به پیش خواهد برد تا به یک صلح پایدار دست یابد.

رییس جمهور غنی، روز جمعه (۳ عقرب) در هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم انسلاک در آذربایجان، گفته است که افغان‌ها آمادگی عام و تام دارند تا پروسه‌ی صلح را رهبری کنند و بر این اساس، حکومت افغانستان در تبانی با تمام شرکای بین‌المللی‌اش، پروسه‌ی صلح را پیش خواهد برد تا به یک صلح پایدار بی‌انجامد.

او افزوده است که اگر طالبان و حامیان‌شان پیشنهاد صلح را می‌پذیرفتند، شمار نیروهای خارجی بیشتر از اکنون کاهش می‌یافت.

او علاوه کرده است: «طالبان که پناهگاه‌ها، مواد مخدر و روابط شان با شبکه‌های تروریستی در سطح بین‌المللی امکان فعالیت را برای‌شان میسر می‌سازد، کشتار را در مقابل غیرنظامیان افغان به راه انداخته و در حال توسعه‌ی تفکر خشونت و ویرانگری به خاطر نابود ساختن ما، هستند.»

آقای غنی، تأکید کرده که تأمین صلح پایدار از اولویت‌های اساسی حکومت افغانستان بوده و برای آوردن صلح برای مردم افغانستان و منطقه متعهد است.

آقای غنی، به اصل بی‌طرفی کشورهای عضو جنش عدم انسلاک تأکید کرده و گفته است که افغانستان نباید به‌عنوان میدان جنگ نیابتی نیروها و میدانی برای صادرات عناصر ناخواسته از کشورهای همسایه و جهان، استفاده شود. او تأکید کرده است: «ما حق زندگی در صلح و رفاه را داریم و این هدف را بر آورده می‌سازیم.»

این در حالی است که به تازگی، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، دور جدید سفرهای خود را به اروپا و روسیه، به منظور رایزنی در مورد صلح آغاز کرده است.

در همین حال، آقای غنی، در بخش دیگری از سخنان خود گفته است که افغانستان در جستجوی خودکفایی است و توانایی بلند بردن عواید خود را تا ۹۰ درصد دارد.

او ادامه داده است: «در کوتاه مدت افغانستان مردم سالار، امن و باثبات سرمایه یی برای کشورهای همسایه و شرکای آسیایی خواهد بود و همچنان شریک با اعتماد جامعه جهانی و جنبش عدم انسلاک خواهد بود.»