ملاله یوسف‌زی: افغانستان یگانه کشوری است که دختران در آن از رفتن به مکتب محروم اند

صبح کابل
ملاله یوسف‌زی: افغانستان یگانه کشوری است که دختران در آن از رفتن به مکتب محروم اند

ملاله‌ یوسف‌زی، مدافع حقوق بشر و برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل، می‌گوید که افغانستان یگانه است که دختران در آن نمی‌توانند به مکتب بروند و درس بخوانند.

بانو یوسف‌زی که روز گذشته –دوشنبه، ۱۵ قوس-، در جریان دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا در واشنگتن صحبت می‌کرد، گفت که امریکا باید از زنان و دختران افغانستان قویتر حمایت کند.

او گفت: « این پیام فعلی دختران افغان است؛ ما می‌خواهیم جهانی را ببینیم که همه‌ی دختران در آن بتوانند به آموزش با کیفیت و مصون دست‌رسی داشته باشند.»

ملاله یوسف‌زی در جریان سخنرانی خود به نامه‌ی ستوده فروتن، دختران خردسال افغانستانی که به تازگی از سوی نشریه‌ی فاینانشل‌تایمز به عنوان یکی از ۲۵ زن تاثیرگذار سال ۲۰۲۱میلادی معرفی شده، اشاره کرد که به جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا نوشته است.

بانو یوسف‌زی بخشی از این نامه به خوانش گرفت که در آن، آمده است: هر قدری که دروازه‌های مکاتب و دانشگاه‌ها به روی دختران مسدود باشد، به همان اندازه، امیدها برای آینده‌ی شان افزایش خواهد یافت.

ستوده در این نامه، نوشته است که اگر دختران نتوانند درس بخوانند، افغانستان نیز رنج خواهد برد.

این در حالی است که پس از سقوط افغانستان به دست طالبان، دختران این کشور از رفتن به مکتب و دانشگاه محروم شده و زنان نیز وظایف خود را از دست داده اند. تا هنوز که حدود چهار ماه از حکومت طالبان گذشته، هیچ میکانیزمی برای بازگشایی مکاتب و دانشگاه از سوی این گروه، روی دست گرفته نشده است.