تفنگ‌داران ناشناس یک کارمند رسانه‌ای را در ننگرهار ترور کردند

صبح کابل
تفنگ‌داران ناشناس یک کارمند رسانه‌ای را در ننگرهار ترور کردند

مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار، می‌گویند که یک کارمند رسانه‌ای در این ولایت، از سوی تفنگ‌داران ناشناس، به قتل رسیده است.

عطاءالله خوگیانی، سخن‌گوی والی ننگرهار، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که این رویداد، حوالی ساعت ۷:۱۰ دقیقه‌ی صبح امروز (پنج‌شنبه،۲۰ قوس)، در حوزه‌ی سوم امنیتی شهر جلال‌آباد این ولایت، رخ داده است.

آقای خوگیانی، افزود که در این رویداد، ملالی میوند، گوینده‌ی رادیو تلویزیون خصوصی انعکاس در ولایت ننگرهار با راننده اش کشته شدند.

او افزود که این افراد پس از کشتن ملالی میوند، از ساحه فرار کردند.

در همین حال، طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله، با تایید این رویداد، گفته است که در یک‌ونیم دهه‌ی گذشته اکثریت مطلق خبرنگاران از سوی گروه طالبان ترور شده اند. « این جنایت هم دوام اعمال تروریستی علیه آزادی بیان است.»

تا اکنون فرد و یا گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

این در حالی است که چند روز پیش، محمدالیاس داعی، خبرنگار رادیو آزادی در ولایت هلمند نیز در نتیجه‌ی انفجار ماین مقناطیسی کشته شد.

از سویی هم، به تازگی نمایندگی‌های سیاسی کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا، سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، امریکا، کانادا، آسترالیا و انگلستان، با نشر اعلامیه‌ای‌ مشترک، افزایش حمله‌ها بر غیرنظامیان و نمایندگان رسانه‌ها در افغانستان را محکوم کردند.

آن‌ها تاکید کرده اند که حمله بر غیرنظامیان، نمایندگان رسانه‌ها و جامعه‌ی مدنی، حمله بر روند فعلی صلح در افغانستان است.

نی یا نهاد حامی رسانه‌ها نیز از دولت افغانستان خواسته است که زمینه‌ی تامین امنیت جانی خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای را فراهم کند.