مارک اسپر: کاهش نیروهای امریکایی ربطی به توافق با طالبان نخواهد داشت

صبح کابل
مارک اسپر: کاهش نیروهای امریکایی ربطی به توافق با طالبان نخواهد داشت

وزیر دفاع ایالات متحده‌ی امریکا، تأکید کرده است که کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان، ربطی به گفت‌وگوهای صلح نخواهد داشت.

مارک اسپر، روز دوشنبه (۱۱ قوس) به خبرگزاری رویترز گفته است که ایالات متحده‌ی امریکا، بحث‌هایی را با کشورهای عضو سازمان ناتو، در مورد کاهش نیروهای خارجی در افغانستان، آغاز کرده است.

او افزوده است: «شمار سربازان امریکایی در افغانستان را می‌توانیم کاهش دهیم و از سویی هم، اطمینان حاصل کنیم که افغانستان دیگر لانه‌ی امنی برای دهشت‌افگنان نخواهد شد.»

آقای اسپر، گفته است که متحدان ایالات متحده‌ی امریکا نیز موافق اند تا شمار سربازان خارجی در افغانستان کاهش یابد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا کاهش نیروهای خارجی در افغانستان در توافق با طالبان انجام خواهد شد و یا خیر؟ گفته است که «ضروری نیست.»

این در حالی است که چند روز پیش، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، در سفر غیر منتظره‌ای برای نخستین بار وارد افغانستان شد و در پایگاه نظامی بگرام، در مورد روند صلح افغانستان و کاهش نیروهای امریکایی صحبت کرد.

آقای ترامپ، در میان سربازان امریکایی حضور یافت و گفت که پیش از این طالبان موافق آتش‌بس نبودند؛ اما حالا می‌خواهند که آتش‌بس کنند. او گفت که امریکا همین اکنون می‌تواند با طالبان مذاکره کند و این به دلیل زحمت‌هایی است که نیروهای نظامی این کشور در افغانستان کشیده اند.

او علاوه کرد که امریکا در حال کاهش حضور نظامی خود در افغانستان است. به گفته‌ی آقای ترامپ، نیروهای امریکایی در افغانستان تا ۸۶۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

این در حالی است که در حال حاضر، حدود ۱۳ هزار سرباز امریکایی در کنار هزاران نفر از سربازان عضو سازمان ناتو در افغانستان حضور دارند.