مارشال دوستم در کابل: اگر دولت فیصله کند، با طالبان می‌جنگم

صبح کابل
مارشال دوستم در کابل: اگر دولت فیصله کند، با طالبان می‌جنگم

مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، روز شنبه (۹ حوت)، پس از حدود یک و نیم سال، از جوزجان به کابل برگشت. مقام‌های بلندرتبه‌ی دولتی به شمول عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی و محمد محقق، مشاور ریاست‌جمهوری، برای استقبال از او به میدان هوایی کابل رفتند.

آقای دوستم، در مراسمی که برای استقبال از او در کابل برگزار شده بود، گفت که از گفت‌وگوهای صلح حمایت می‌کند؛ اما اگر این گفت‌وگوها نتیجه‌ای در پی نداشت، در تمام سنگرهای نبرد شرکت خواهد کرد و طالبان را شکست خواهد داد.

او افزود: «حلوا حلوا گفته دهن شیرین نمی‌شود. صلح صلح گفته بشینیم صلح خود به خود نمی‌آید. باید از امکانات خود کار بگیریم و شاه‌راه‌ها و ولسوالی‌های خود را آزاد کنیم. ما دولت استیم و کدام گروه مسلح مثل طالب نیستیم.»

به گفته‌ی آقای دوستم، افغانستان در شرایط حساسی قرار دارد و کوچک‌ترین غفلت در این زمان، سبب خواهد شد تا چهره‌های سیاسی محکوم تاریخ شوند.

او گفت: «رییس‌جمهور رهبران سیاسی را جمع کند. حرف‌های پشت پا افتاده و خرد ریزه را بگذاریم کنار؛ زیرا اگر در این شرایط کوچک‌ترین غفلت کنیم، همه در تاریخ افغانستان محکوم خواهیم شد.»

آقای دوستم، خاطرنشان کرد که در حال حاضر، دولت افغانستان ولسوالی‌ها و ولایت‌ها را از دست نمی‌دهد؛ بلکه جغرافیا را از دست می‌دهد.

او خطاب به طالبان گفت: «پوسته‌ها را می‌گیرید و به قل اردو حمله می‌کنید، نوش جان تان؛ اما حمله بر زنان و خبرنگاران و غیرنظامیان ناجوان مردی است. جای ما روشن است، اگر زدنی استید بیایید بزنید؛ در غیر آن اگر رییس‌جمهور و شورای امنیت فیصله کرد، ما می‌زنیم تان.»

گفته می‌شود که مارشال عبدالرشید دوستم، با دعوت رییس‌جمهور غنی که همیشه با او روابط تیره‌ای داشته، به کابل برگشته است.

آقای دوستم در دوره‌ی قبلی ریاست‌جمهوری آقای غنی، معاون اول او بود و پس از متهم شدن به آزار و اذیت جنسی احمد ایشچی، به ترکیه رفت. او پس از تظاهرات گسترده‌ی سه هفته‌ای در شمال افغانستان که برای رهایی نظام‌الدین قیصاری راه‌اندازی شده بود، به افغانستان برگشت.

او در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری، از عبدالله عبدالله پشتیبانی کرد و پس از امضای توافق‌نامه‌ی سیاسی میان غنی و عبدالله، رتبه‌ی مارشالی را به دست آورد.