نشست بین‌المللی آزادی مطبوعات در لندن برگزار می‌شود

محمد گوهری
نشست بین‌المللی آزادی مطبوعات در لندن برگزار می‌شود

قرار است به زودی، (نشست بین‌المللی آزادی مطبوعات) در شهر لندن کشور بریتانیا برگزار شود و معاون دوم ریاست جمهوری نیز، به نمایندگی از دولت افغانستان، در آن شرکت خواهد کرد.

جیلز لوری، شارژ دافیر سفارت بریتانیا در کابل، در دیدار با سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، از برگزاری «نشست بین‌المللی آزادی مطبوعات» در شهر لندن خبر داده و از او دعوت کرده که به نمایندگی از افغانستان، در این نشست شرکت کند.

آقای لوری، گفته است که در این نشست، نمایندگان بیش از چهل کشور شرکت می‌کنند و چالش‌ها و فرصت‌های موجود در زمینه‌ی آزادی مطبوعات را مورد بررسی قرار می‌دهند.

او افزوده است که تلاش برای ایجاد یک ایتلاف جهانی حمایت از آزادی مطبوعات و تهیه‌ی برنامه‌ی عمل ملی برای کشورها، در راستای حمایت از آزادی رسانه‌ها و مطبوعات، به‌عنوان دو موضوع اساسی نشست بین‌المللی آزادی مطبوعات در لندن، در دستور کار قرار دارد.

شارژ دافیر سفارت بریتانیا در کابل، علاوه کرده است که با توجه به چالش‌ها، تهدیدها و خشونت‌های موجود در برابر خبرنگاران افغان، نشست بین‌المللی آزادی مطبوعات در لندن، فرصت مناسبی است که از آن برای همکاری و حمایت‌های بیشتر جامعه‌ی جهانی در زمینه‌ی آزادی مطبوعات و فعالیت رسانه‌های آزاد در افغانستان کمک خواسته شود.

آقای لوری، سفر معاون دوم ریاست جمهوری به بریتانیا را، بیانگر تلاش هر دو کشور در راستای گسترش روابط متقابل عنوان کرده و گفته که دولت بریتانیا برای ادامه‌ی همکاری‌های قوی و دوام‌دار با دولت و مردم افغانستان متعهد است.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، در این دیدار گفته است که حکومت افغانستان، امیدوار است در این نشست بین‌المللی، از تجارب و اندوخته‌های سایر کشورها برای حمایت از آزادی مطبوعات استفاده کند.

او افزوده است که نشست بین‌المللی لندن، در راستای حمایت از آزادی مطبوعات و رسانه‌های آزاد، موثر خواهد بود و حکومت افغانستان نیز آماده است تا در این راستا، سهم فعالی داشته باشد.

آقای دانش، همچنان تاکید کرده است که حکومت افغانستان، به تعهدات بین‌المللی خود در راستای حمایت از آزادی مطبوعات، متعهد است.

این در حالی است که چند روز پیش، نی، حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان، از کاهش ۵۰ درصدی خشونت علیه خبرنگاران در شش ماه اول سال جاری میلادی نسبت به سال گذشته خبر داده بود. این نهاد، همچنان چند روز پیش تاکید کرده بود که حکومت باید تامین امنیت رسانه‌ها و خبرنگاران را در اولولیت کاری خود قرار دهد.

از سویی هم، گروه طالبان، بیش از دو هفته پیش، هشدار داده بود که اگر رسانه‌های دیداری و شنیداری افغانستان به تبلیغات منفی خود برضد‌ این گروه پایان ندهند، از سوی آنان هدف قرار خواهند گرفت.