سازمان گزارشگران بدون مرز: صلح بدون تضمین آزادی رسانه‌ها عادلانه و پایدار نیست

صبح کابل
سازمان گزارشگران بدون مرز: صلح بدون تضمین آزادی رسانه‌ها عادلانه و پایدار نیست

سازمان گزارشگران بدون مرز از عدم شفافیت در مذاکرات صلح میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان ابراز نگرانی کرده و تاکید می‌کند که هرگونه مذاکره با طالبان بدون تضمین آزادی رسانه‌ها، عادلانه و پایدار نیست.

این سازمان امروز چهارشنبه (۲۷ سنبله) در یک نشست خبری اعلام کرد که عدم شفافیت در مذاکرات مخفیانه‌ی قدرت‌های بزرگ و پنهان کردن نتایج این مذاکرات که منجر به قربانی شدن آزادی‌های رسانه‌ها در مذاکرات صلح شود، نگران کننده است.

رضا معینی، نماینده‌ی سازمان گزارشگران بدون مرز، می‌گوید که هرگونه مذاکره باید بر مبنای بین‌المللی انجام شود و صلحی به میان آید که امنیت و سلامت شهروندان مورد تهدید قرار نگیرد. نماینده‌ی این سازمان می‌افزاید که خبرنگاران در تمامی قطع‌نامه و کنوانسیون‌های بین‌المللی به عنوان شهروندان غیرنظامی تلقی شده است و به همین منظور، گروه طالبان باید اعلام کنند که کنوانسیون‌ها و اسناد بین‌المللی حقوق بشردوستانه را پذیرفته، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها را مورد تهدید قرار نمی‌دهند.

به گفته‌ی نماینده‌ی این سازمان، بدون شک، هجده سال تلاش و کوششی که با خون‌های بسیاری به دست آمده، در صورت نقض این دست‌آوردها، این گونه صلح عادلانه و پایدار نیست و به همین منظور، سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار تامین امنیت، حقوق و دست‌آوردهای هجده ساله‌ی افغانستان می‌باشد.

او می‌گوید: «ما نهادهای مدافع رسانه‌ها در افغانستان اعلام می‌کنیم که بدون تضمین آزادی رسانه‌ها، صلح عادلانه و پایدار ممکن نیست و این کمپاینی است که سازمان گزارشگران بدون مرز، فدراسیون ژورنالیستان و رسانه‌ها در افغانستان البته با هم‌یاری همه روزنامه‌نگاران افغان و بین‌المللی تلاش نموده و این کمپاین را به پیش خواهیم برد.»

سازمان گزارشگران بدون مرز، حکومت افغانستان و نامزدان ریاست‌جمهوری را برای حمایت از تضمین آزادی رسانه‌ها و خبرنگاران در گفت‌وگوهای صلح، دعوت کرد و نیز تاکید نمود که دولت کابل و گروه طالبان، هرچه زودتر روند مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کنند.

این سازمان، از گروه طالبان خواست که بر مبنای تعهدات بین‌المللی و رعایت حقوق بین‌المللی بشردوستانه تعهد نمایند که از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها حفاظت کرده و از آسیب رساندن به آن‌ها خودداری می‌کنند.

نمایندگان سازمان گزارشگران بدون مرز، از شرکت کنندگان داخلی و خارجی در مذاکرات صلح، خواست که هرگونه مذاکره با طالبان باید بر اساس پیش‌شرط‌ها انجام شود، زیرا پیش‌شرط‌های مشخص، زمینه‌ساز صلح عادلانه و پایدار در افغانستان خواهد شد.

پیش از این، کمیته‌ی نظامی گروه طالبان به رسانه‌های افغانستان هشدار داده بود که آن عده‌ از رسانه‌هایی که تبلیغات منفی را بر علیه این گروه به نشر می‌رسانند، مورد حمله قرار خواهند داد.