رحمت‌الله نبیل، نشست علمای طالبان را به «جلسه‌ی دستاربندی» تشبیه کرد

صبح کابل
رحمت‌الله نبیل، نشست علمای طالبان را به «جلسه‌ی دستاربندی» تشبیه کرد

رحمت‌اله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان به نشست سه‌روزه‌ی عالمان دینی در کابل واکنش نشان داده و آن را به مراسم دستاربندی تشبیه کرده است.

آقای نبیل روز شنبه -۱۱ سرطان-، در برگه‌ی تویترش نوشته است که این نشست طالبان، شبیه نشست‌هایی است که این گروه پیش از این در اکوره ختک پاکستان برگزار می‌کردند، تنها مکان آن تغییر کرده است.

او نوشته است: «جلسه و محتوای آن همان است؛ ولی مکانش از اکوړه خټک به کابل انتفال داده شده است و قطع‌نامه این جلسه بیش‌تر به جلسه دستاربندی می‌ماند تا حل مشکلات افغانستان!.»

نشست علمای دینی و حامیان طالبان پس از سه روز پایان یافت. در پایان این نشست، یک قطع‌نامه‌ای یازده ماده‌ای نیز، از سوی شرکت‌کنندگان صادر شده است.

از قطع‌نامه‌ی عالمان دینی بر می‌آید که این نشست بیش‌تر جنبه‌ی تبلیغاتی به نفع طالبان داشته است. شرکت‌کنندگان نشست، از موجودیت نظام طالبان حمایت کرده‌اند.

در ماده‌ی دوم این قطع‌نامه، آمده است: «ما یک‌بار دیگر بیعت خویش را با ملا هبت‌الله تجدید و از وی قاطعانه حمایت می‌کنیم. جناب شان را به عنوان حاکم شرعی و زعیم امارت اسلامی پذیرفته و می‌پذیریم.»

علمای شرکت‌کننده در این نشست، اعلام کردند که گروه طالبان از متن مردم افغانستان برخواسته و هیچ جهت بیرونی در اقامه آن دخالت ندارد.