مینه‌پال به حکمتیار: مردم به کسی اجازه نخواهند داد که با استفاده از زور وارد ارگ شود

صبح کابل
مینه‌پال به حکمتیار: مردم به کسی اجازه نخواهند داد که با استفاده از زور وارد ارگ شود

دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست‌جمهوری، در واکنش به سخنان اخیر گلب‌الدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، گفته است که تنها نیروهای دفاعی و امنیتی حق استفاده از زور را دارند.

آقای مینه‌پال، روز یک‌شنبه (۲۶ دلو)، به روزنامه‌ی صبح کابل گفت که به غیر از نیروهای دفاعی و امنیتی، هیچ شخص و گروه دیگری حق استفاده از زور را ندارد.

او افزود: «نظام کنونی بر اساس اراده‌ی ملت به میان آمده است. مشروعیت ملی و بین المللی دارد. مردم از نظام خود به گونه‌ی کامل حمایت می‌کنند. مردم به دلیل تجربه‌ی تلخ گذشته، در حمایت از این نظام ایستاده‌اند و به هیچ کسی اجازه نمی‌دهد که با زور بر آن‌ها حکومت کرده و داخل ارگ شود. نیروهای امنیتی و دفاعی، مدافعان جمهوریت استند.»

پیش از این، گلب‌الدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، هشدار داده بود که اگر حکومت افغانستان زندانیان این حزب را آزاد نکند، گردهمایی بزرگی راه‌اندازی خواهد شد که به پایان حکومت اشرف‌غنی منجر شود.

آقای حکمتیار که روز یک‌شنبه (۲۶ دلو)، در مراسمی به مناسبت سی‌ودومین سال‌روز خروج نیروهای شوروی پیشین از افغانستان صحبت می‌کرد، گفت که بیش از ۳۰ هزار زندانی حزب اسلامی در زندان‌های افغانستان به‌سر می‌برند و ۱۰۰ تن دیگر نیز پس از امضای توافق‌نامه میان این حزب و حکومت بازداشت شده‌اند.

او با انتقاد از عدم آزادی زندانیان این حزب، خطاب به رییس‌جمهور غنی گفت: «با گوش‌های باز بشنوید، شما که حمایت نیروهای اجنبی مغرور تان ساخته است، در آینده‌ی نزدیک، شاهد تظاهرات پرشکوهی در جاده‌های کابل که به ارگ برسد خواهید بود. اگر عقل تان به سر تان نیاید، این حرکت منجر به این خواهد شد که بساط تان جمع شود.»

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x