وزارت صحت: پنجاه درصد شهروندان افغانستان از فشارهای روانی رنج می‌برند

صبح کابل
وزارت صحت: پنجاه درصد شهروندان افغانستان از فشارهای روانی رنج می‌برند

مسؤولان وزارت صحت، می‌گویند که بررسی‌های تازه‌ی این وزارت نشان می‌دهد که نیمی از شهروندان افغانستان از فشارهای روانی رنج می‌برند.

فدامحمد پیکان، معاون عرضه‌ی خدمات صحی وزارت صحت، روز پنج‌شنبه (۱۸ میزان) در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی صحت روانی، در کابل گفت که بر اساس بررسی‌های تازه، از هر دو شهروند، یکی از آن‌ها از فشار روانی رنج می‌برد.

او علاوه کرد: «سروی ملی صحت روانی که در سال ۲۰۱۸ در ۱۶ ولایت، بالای ۱۲۶۶۶ نفر صورت گرفت، نشان می‌دهد که از هر دو افغان، یکی آن از فشارهای روانی رنج می‌برد.»

این در حالی است که حدود یک ماه پیش نیز، نهاد گالوپ، نتایج نظرسنجی تازه‌اش را منتشر کرد که در آن، مردم افغانستان ناامیدترین مردم جهان شناخته شده بود.

نتایج نظرسنجی تازه‌ی نهاد گالوپ، نشان می‌داد که ۸۵ درصد از شهروندان افغانستان از وضعیت زندگی‌‌شان رنج می‌برند و این بلندترین رقم در سراسر جهان است.

در این نظر سنجی، تأکید شده بود که از هر ده نفر در افغانستان، نُه نفر آن از وضعیت زندگی شان رنج می‌برند.

بر بنیاد این نظر سنجی، میزان خوشحالی شهروندان افغانستان نیز ۵۲ درصد نسبت به سال‌ها‌ی قبل کاهش یافته و تنها ۳۶ درصد مردم این کشور گفته ‌اند که روز قبل خندیده ‌اند.

در این گزارش، دلیل اصلی ناامیدی مردم افغانستان، ادامه‌ی جنگ و فقر شدید خوانده شده و آمده بود که به همین خاطر مردم این کشور تصویری درست نسبت به آینده‌ی شان ندارند.