قتل خبرنگاران در سراسر جهان دو برابر افزایش یافته است

صبح کابل
قتل خبرنگاران در سراسر جهان دو برابر افزایش یافته است

کمیته‌ی حفاظت از خبرنگاران، اعلام کرده است که قتل خبرنگاران در سراسر جهان، نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.

در گزارشی که روز سه‌شنبه (۲ جدی/ ۲۲ دسامبر) از سوی کمیته‌ی حفاظت از خبرنگاران به نشر رسیده، آمده است، شمار خبرنگارانی که در سال ۲۰۲۰ کشته شده اند، نسبت به یک سال پیش‌تر از آن، دو برابر افزایش یافته است.

در این گزارش، آمده است که در سال جاری میلادی ۲۱ خبرنگار کشته شده اند که این رقم در سال گذشته ۱۰ نفر بود. در سال جاری، شمار خبرنگارانی که در ساحه‌ی جنگی کشته شدند (سه خبرنگار) از سال ۲۰۰۰، کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، مکزیک، افغانستان و فیلیپین با بیشترین شمار خبرنگاران کشته‌شده، در صدر کشورهایی قرار دارد که بیشترین قتل خبرنگاران در آن اتفاق افتاده است.

کمیته‌ی حفاظت از خبرنگاران، در حال بررسی قتل ۱۵ خبرنگاری است که در سراسر جهان به گونه‌ی مرموزی کشته شده اند. این کمیته، بررسی می‌کند که آنان در حال انجام وظیفه کشته شده اند یا هم خارج از اجرای وظیفه بوده اند.

چهار خبرنگار در ملزیک و یک خبرنگار دیگر هنگام گزارش از صحنه‌ی جرم با گلوله کشته شده اند. عامل قتل خبرنگاران در مکزیک، باندهای تبهکار، قاچاق‌بران مواد مخدر و شبکه‌های دیگر دانسته شده است.

در افغانستان هم چهار خبرنگار در سال جاری کشته شده است. قتل خبرنگاران در سال ۲۰۲۰ افزایش قابل ملاحظه‌‌ای نسبت به سال گذشته که قتل هیچ خبرنگاری به ثبت نرسیده بود، یافته است.

یافته‌های گزارش کمیته‌ی حفاظت از خبرنگاران نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۰ عامل قتل بیشتر خبرنگاران باندهای تبهکار بوده است.

دو خبرنگاری که در سال ۲۰۲۰ کشته شده اند، زن بودند.

از سویی هم، آمارهای رسمی که در افغانستان ثبت شده، کشته شدن ۱۰ خبرنگار را در سال جاری نشان می‌دهند.

روزنامه‌ی گاردین نیز، از کشته شدن ۹ خبرنگار در سال جاری در مکزیک خبر داده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x