سفر هیأت دیپلماتیک ایرانی برای بررسی قتل کارگران افغان به کابل

صبح کابل
سفر هیأت دیپلماتیک ایرانی برای بررسی قتل کارگران افغان به کابل

وزارت خارجه، اعلام کرده که هیأتی از تهران، به منظور بررسی قتل کارگران افغان توسط نیروهای مرزی ایران، به کابل آمده است.

گفته می‌شود که محسن بهاروند، معاون حقوقی وزارت خارجه و سیدرسول موسوی، دستیار وزیر خارجه‌ی ایران و نماینده‌ی مرزبانی این کشور، در ترکیب این هیأت شامل اند.

با این حال، گران هیواد، سخن‌گوی وزارت خارجه، در گفت‌وگو با روزنامه‌ی صبح کابل، تأیید می‌کند که هیأت ایرانی، وارد کابل شده است.

آقای هیواد، می‌گوید که جزئیات بیشتر در مورد سفر هیأت ایرانی به کابل، بعدا منتشر می‌شود.

پیش از این، در سی‌ویکم ثور، وزارت خارجه در اعلامیه‌ای گفته بود که به منظور بررسی همه جانبه‌ی رویداد قتل کارگران افغان توسط نیروهای مرزی ایران، هیأت عالی‌رتبه‌ی دیپلماتیک از ایران به کابل سفر خواهد کرد و در بررسی روی این رویداد با افغانستان همکاری خواهد داشت.

این وزارت، افزوده بود که سفر هیأت ایرانی به کابل و تحقیق مشترک روی اسناد و مدارک، می‌تواند به روشن سازی جزئیات آن، گرفتن تصامیم بعدی از سوی دو دولت و جلوگیری از تکرار حوادث مشابه در آینده، کمک کند.

این در حالی است که در سوم ثور، گزارش‌هایی منتشر شد که ۵۷ کارگر افغان که قصد سفر به ایران را داشتند، توسط نیروهای مرزی ایران مورد آزار و اذیت قرار گرفته و سپس به دریا انداخته شدند. گفته می‌شود که ۲۳ نفر از این کارگران، جان باخته اند.

هیأت حقیقت‌یابی که از سوی حکومت افغانستان ایجاد شده، اعلام کرده است که ۱۹ کاگر نجات یافته اند، جسد ۱۲ کارگر پیدا شده و از سرنوشت ۱۵ نفر نیز تا کنون هیچ خبری نیست.

این نخستین برخورد خشونت‌آمیز پولیس مرزی ایران با مهاجران افغان نیست؛ پیش از این نیز بارها، پولیس مرزی این کشور، رفتارهای خشونت‌آمیزی با مهاجران افغان داشته است که در برخی موارد، به مرگ مهاجران نیز انجامیده است.