تحقیقات مشترک در مورد چگونگی قتل کارگران افغان در مرز ایران آغاز شد

صبح کابل
تحقیقات مشترک در مورد چگونگی قتل کارگران افغان در مرز ایران آغاز شد

وزارت خارجه، اعلام کرده است که هیأت مشترک افغانستان و ایران، بررسی‌هایش را در مورد چگونگی قتل کارگران افغان توسط نیروهای مرزی ایران، آغاز کرده است.

گران هیواد، سخن‌گوی وزارت خارجه، روز چهارشنبه (۲۴ ثور)، در یک نشست خبری، گفت که در نتیجه‌ی مذاکرات میان افغانستان و ایران به منظور یافتن حقایق در مورد قتل کارگران افغان، توافق شده تا کمیساری‌های سرحدی دو کشور، تحقیقات خود را در محل رویداد آغاز کنند.

به گفته‌ی او، این تحقیقات، سر از امروز، آغاز شده است.

آقای هیواد، تأکید کرد که آغاز تحقیقات و یافتن حقایق، چگونگی رویداد را مشخص و زمینه‌ی تأمین عدالت را فراهم خواهد کرد.

او گفت که حکومت افغانستان، این رویداد را تا تأمین عدالت، با تمام قوت بررسی خواهد کرد.

آقای هیواد گفت که بر اساس یافته‌های تازه، ۱۹ کارگر نجات یافته اند، جسدهای ۱۰ نفر پیدا شده و ۱۷ نفر دیگر تا کنون ناپدید اند.

حدود دو هفته پیش، گزارش‌هایی منتشر شد که ۵۷ کارگر افغان که قصد سفر به ایران را داشتند، توسط نیروهای مرزی ایران مورد آزار و اذیت قرار گرفته و سپس به دریا انداخته شدند. گفته می‌شود که ۲۳ نفر از این کارگران، جان باخته اند.

هرچند دولت ایران شکنجه و غرق کردن کارگران افغان توسط نیروهای مرزی‌اش را رد کرده؛ اما حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه، گفته است که شواهدی به دست آمده که نشان می‌دهد «جنایتی» صورت گرفته است.

آقای اتمر، افزوده است: «گزارش‌ها نشان می‌دهد که کارگران افغان، با استفاده از زور به آب انداخته شده اند و آب، برخی از اجساد را به طرف ترکمنستان برده است.»

از سویی هم، رییس‌جمهور غنی، هیأت باصلاحیت و ویژه‌ای را برای بررسی این رویداد، ایجاد کرده است.