وزارت خارجه‌ی افغانستان از اعلامیه‌ی مشترک نشست مسکو استقبال کرد

صبح کابل
وزارت خارجه‌ی افغانستان از اعلامیه‌ی مشترک نشست مسکو استقبال کرد

وزارت خارجه‌ی افغانستان از اعلامیه‌ی مشترک نشست «ترویکای گسترده» در مسکو استقبال کرده و آن را گامی به‌جلو در راستای آغاز گفت‌وگوهای جدی برای تأمین صلح در افغانستان خوانده است.

در خبرنامه‌ای که روز جمعه (۲۹ حوت)، از سوی این وزارت به نشر رسیده، آمده است: «ما از تأکید اعلامیه بر تطبیق قطع‌نامه‌ی ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل استقبال می‌کنیم و اجرای این قطع‌نامه را برای مسئول قراردادن و پابندی طالبان به تعهدات‌شان از جمله پایان‌دادن به خشونت‌ها و قتل‌های سازمان‌یافته و قطع رابطه‌ی این گروه با سازمان‌های تروریستی مهم می‌دانیم.»

وزارت خارجه، گفته که دولت افغانستان همیشه بر راه‌حل صلح‌آمیزی که سبب ایجاد صلح عادلانه و پایدار در کشور شود، تأکید کرده و این داعیه دولت در اعلامیه مشترک نشست مسکو نیز، بازتاب یافته است.

این وزارت، همچنان گفته است که دولت افغانستان از صراحت اعلامیه مبنی بر این که «ما احیای امارت اسلامی را حمایت نمی‌کنیم…» استقبال می‌کند. در خبرنامه آمده است که جمهوریت، یگانه ساختار فراگیر و قابل قبول برای تأمین مشارکت سیاسی، کثرت‌گرایی، برابری شهروندی و حفظ نظم و ثبات درافغانستان است.

گفتنی است که نشست «ترویکای گسترده»، روز پنج‌شنبه (۲۸ حوت)، در مسکو برگزار شد. در پایان این نشست، نمایندگان کشورهای امریکا، روسیه، چین و پاکستان با نشر اعلامیه‌ی مشترک، تأکیدکرده اند که آن‌ها با احیای امارت اسلامی در افغانستان مخالفت اند.

در اعلامیه آمده است: « ما از تمام طرف‌های جنگ افغانستان می‌خواهیم که خشونت‌ها را در کشور کاهش دهند و از طالبان می‌خواهیم که جنگ بهاری‌شان را ادامه ندهند تا از تلفات بیشتر جلوگیری شود و یک فضای مساعد برای رسیدن به یک راه‌حل سیاسی از طریق مذاکره فراهم شود.»

نمایندگان این چهار کشور همچنان از شورای عالی مصالحه‌ی ملی به رهبری عبدالله عبدالله، خواسته‌اند که برای یافتن یک راه حل اساسی برای ختم جنگ در افغانستان با طالبان در تماس باشند.