عربستان سعودی: می‌خواهیم در مرحله‌ی گذار همکار افغانستان باشیم

صبح کابل
عربستان سعودی: می‌خواهیم در مرحله‌ی گذار همکار افغانستان باشیم

حمد بن محمد آل شیخ، وزیر معارف عربستان سعودی در دیدار با وزیر خارجه‌ی افغانستان، گفته است که کشورش می‌خواهد در مرحله‌ی گذار همکار این کشور باشد.

وزارت خارجه‌ی افغانستان، روز جمعه (۳ دلو)، در خبرنامه‌ای، گفته است که محمدحنیف اتمر، در جریان سفرش به عربستان، با حمد بن محمد آل شیخ، وزیر معارف این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده است.

در خبرنامه آمده است که دو طرف در این دیدار در مورد همکاری‌های تعلیمی و آموزشی و مسایل مورد اهتمام مشترک بحث و تبادل نظر کردند.

آقای اتمر، در این دیدار خواستار گسترش دامنه‌ی همکاری و ارایه کمک‌ها در زمینه‌ی تعلیمات مسلکی به دانش‌جویان در رشته‌های علمی تخنیکی شده است.

از سویی هم، وزیر معارف عربستان اطمینان داده که کشورش می‌خواهد با استفاده از مدل‌ها و تجارت در بخش‌های تربیه‌ی معلم، تدوین برنامه‌های تعلیمی و نصاب درسی به معارف افغانستان کمک کند.

او گفته است: «می‌خواهیم در مرحلهٔ گذار افغانستان به فصل جدید، همکار شما باشیم.»

هم‌چنان بر اساس خبرنامه وزارت خارجه، در جریان این دیدار تفاهم‌نامه‌ا‌ی نیز در مورد همکاری‌های علمی و آموزشی میان وزارت‌های معارف افغانستان و وزارت تعلیم وتربیۀ عربستان سعودی امضاء کردند.

وزارت خارجه گفته است که در روشنایی  این تفاهم‌نامه، بازدیدهای متقابل مسئولان امور آموزشی و هیئت‌های محصلان دوکشور افزایش یافته و آموزش زبان عربی برای علاقمندان در افغانستان، در کانون توجه قرار داده می‌شود.