وزارت خارجه: حضور و فعالیت علنی طالبان در پاکستان، نقض حاکمیت ملی افغانستان است

صبح کابل
وزارت خارجه: حضور و فعالیت علنی طالبان در پاکستان، نقض حاکمیت ملی افغانستان است

به دنبال سفر رهبران طالبان به پاکستان و نشر ویدیویی از ملاقات ملابردار با شماری از اعضای این گروه در این کشور، وزارت خارجه‌ی افغانستان به فعالیت علنی طالبان در پاکستان، واکنش نشان داده است.

در خبرنامه‌ای که ناوقت روز پنج‌شنبه (۴ جدی)، از سوی وزارت خارجه‌ی افغانستان به نشر رسیده، آمده است که حضور علنی و فعالیت‌های عناصر شورشی افغان و رهبران آنان در قلم‌رو پاکستان، نقض حاکمیت ملی افغانستان است و سبب تدوام بحران و بی‌ثباتی در منطقه شده، تأمین صلح پایدار در افغانستان را با چالش جدی مواجه می‌کند.

وزارت خارجه، از دولت پاکستان خواسته که اجازه ندهد از خاکش به منظور ادامه‌ی جنگ و خون‌ریزی استفاده شود.

در خبرنامه آمده است: « حکومت افغانستان بسته‌شدن پناه‌گاه‌های شورشیان و تروریستان و قطع فعالیت‌های آنان را در حل مسالمت‌آمیز بحران افغانستان و تأمین صلح و ثبات منطقه‌ای امری حیاتی می‌داند و یک‌بار دیگر بر تداوم همکاری‌های صادقانه و مبارزه‌ی واقعی علیه تروریزم و تهدیدات مشترک تأکید می‌کند.»

این در حالی است که پس از متوقف‌شدن گفت‌وگوهای صلح افغانستان در قطر، رهبران طالبان به پاکستان رفته است. به دنبال سفر هیئت این گروه، ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسیده که نشان می‌دهد، ملا برادر، معاون سیاسی گروه طالبان، با شماری از اعضای این گروه در شفاخانه‌‌ای در پاکستان دیدار کرده است.

پیش از این، بارها دولت افغانستان، پاکستان را به حمایت از گروه‌های تروریستی به ویژه طالبان متهم کرده؛ اما مقام‌های پاکستان آن را رد کرده است.