مایک پومپئو: هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان فراگیر است

صبح کابل
مایک پومپئو: هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان فراگیر است

مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا، گفته است که هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان، فراگیر است.
آقای پومپئو، روز سه‌شنبه (۱۲ حمل) در یک نشست خبری گفته است که تشکیل هیأت مذاکره‌کننده از سوی دولت افغانستان، گام مهمی است و پیش‌رفت‌هایی نیز در زمینه‌ی تبادله‌ی زندانیان صورت گرفته است.
او افزوده است که مذاکرات بین‌الافغانی، تنها راه برای پایان جنگ در افغانستان است و به همین دلیل، تمام افغان‌ها باید متحد شوند تا زمینه برای مذاکرات فراهم شود.
آقای پومپئو، تأکید کرده است که گروه طالبان باید سطح خشونت‌ها را کاهش بدهد.
هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان، به تازه‌گی نهایی شده است. معصوم استانکزی، فاطمه گیلانی، نادر نادری، عبدالمتین بیک، فوزیه کوفی، ضراراحمد مقبل، عبدالهادی ارغندیوال، رسول طالب، حبیبه سرابی، غیرت بهیر، محمدحفیظ منصور، غلام‌فاروق مجروح، عنایت‌الله بلیغ، باتور دوستم، کلیم‌الله نقیبی، محمد ناطقی، ایوب انصاری، شهلا فرید، شریفه زرمتی، خالد نور و امین احمدی، از اعضای این هیأت استند.
این در حالی است که پیش از این، گروه طالبان، گفته بود که هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان، همه‌شمول نیست و با توافق تمام طرف‌ها ایجاد نشده است. ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان، افزوده بود که این گروه، با هیأتی وارد گفت‌وگو خواهد شد که بر اساس توافق تمام طرف‌ها تشکیل شود.
با این حال، گروه طالبان روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۲ حمل) هیأت سه نفری‌ای را به کابل فرستاده تا زندانیان این گروه را شناسایی کرده و از آزادی آن‌ها نظارت کند.