مایک پومپئو: انتخاب نوع نظام آینده‌ی افغانستان از وظایف گفت‌وگوکنندگان است

صبح کابل
مایک پومپئو: انتخاب نوع نظام آینده‌ی افغانستان از وظایف گفت‌وگوکنندگان است

مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا، می‌گوید که انتخاب نوع نظام سیاسی آینده‌ی افغانستان، از وظایف گفت‌وگوکنندگان است.

آقای پومپئو که روز شنبه (۲۲ سنبله)، در مراسم افتتاحیه‌ی گفت‌وگوهای میان‌افغانی سخن می‌زد، گفت، با وجود این که امریکا، دموکراسی را بهترین شیوه‌‌ی حکومت‌داری می‌داند، اما در پی تحمیل این شیوه به هیچ کشوری نیست و انتخاب نوع نظام سیاسی آینده‌ی افغانستان، از وظایف گفت‌وگوکنندگان است.

او، در بخش دیگری از سخنان خود، گفت که امریکا، افغانستانی را می‌خواهد که همه در آن، با آرامش زندگی کنند و با کشورهای دیگر، ارتباط خوبی داشته باشد.

آقای پومپئو، افزود: «امیدواریم که همسایگان افغانستان، به این کشور احترام داشته باشند. افغانستان، به دیگران متکی نباشد. همه‌ی شما، فرصت دارید که صلح تأمین شود و به این جنگ ۴۰ ساله، نقطه‌ی پایان بگذارید. از شما می‌خواهیم که تصمیمی بگیرید تا شما را از خشونت دور سازد. دست‌آوردهای ۱۹ سال گذشته، باید تقویت شود.»

به گفته‌ی او، تصمیم نهایی‌ای که از سوی هیأت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دو طرف گرفته می‌شود، روی کمک‌های امریکا و جامعه‌ی جهانی به افغانستان، نقش خواهد داشت.

وزیر خارجه‌ی امریکا، گفت که ممکن است چالش‌هایی پیش بیاید، اما هیأت‌های دو کشور، برای نسل حاضر نه، بلکه برای نسل‌های آینده‌ی افغانستان کار می‌کنند و باید به موفقیت برسند.

او، هم‌چنان تأکید کرد که کشورش، به گروه‌های تروریستی به شمول القاعده، اجازه نمی‌دهد تا از خاک افغانستان، علیه کشور دیگری استفاده کنند.

در نشست افتتاحیه‌ی گفت‌وگوهای میان‌افغانی، نمایندگان ناوری، ترکمنستان، چین، اندونیزیا، ازبیکستان، ترکیه، آلمان، پاکستان، هند، اسپانیا، فنلاند، بریتانیا، جاپان، ناتو، سازمان ملل و سازمان همکاری‌های اسلامی نیز، حضور داشتند.