مایک پمپیو: هیچ تغییری در استراتیژی امریکا در قبال افغانستان وارد نشده است

صبح کابل
مایک پمپیو: هیچ تغییری در استراتیژی امریکا در قبال افغانستان وارد نشده است

وزیر خارجه‌ی امریکا در تماس تیلفونی با رییس جمهور غنی گفته است که استراتیژی کشورش در قبال افغانستان هیچ تغییری نکرده است.

مایک پمپیو پس از اظهارات بحث‌برانگیز دونالد ترامپ در مورد خاتمه دادن جنگ افغانستان، در تماس تلفونی به رییس جمهور غنی اطمینان داده که هیچ تغییری در استراتیژی امریکا در قبال افغانستان به میان نیامده است.

دونالد ترامپ هفته‌ی قبل در دیدار با عمران خان، نخست وزیر پاکستان گفته بود که امریکا قادر است جنگ کنونی افغانستان را در یک هفته به پایان برساند و یا در صورت نیاز این کشور را از نقشه‌ی جهان محو کند؛ اما این کار را انجام نمی‌دهد؛ زیرا سبب قربانی شدن ده‌ میلیون نفر خواهد شد.

 در اعلامیه‌ای مشترک که از سوی حکومت افغانستان و وزارت خارجه‌ی امریکا به نشر رسیده، آمده است که وزیر خارجه‌ی امریکا در این تماس تیلفونی به رییس جمهور غنی اطمینان داده که استراتیژی امریکا در قبال افغانستان هیچ تغییری نکرده و خروج سربازان امریکایی از این کشور نیز بستگی به اوضاع امنیتی این کشور دارد.

 در این اعلامیه‌ آمده است:«زمان آن فرا رسیده تا تلاش‌ها برای پایان بخشیدن جنگ افغانستان از طریق مذاکرات سرعت یابد.»

هم‌چنان به نقل از این اعلامیه‌ی مشترک، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان و جنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد ارتش امریکا نیز به منظور تسریع بخشیدن گفت‌وگوهای صلح و این که مسیر بعدی این مذاکرات را به بحث بگیرند به افغانستان فرستاده شده اند.

این در حالی است که چهار روز قبل دور تازه‌ی سفرهای زلمی خلیل‌زاد به افغانستان و قطر آغاز شده است. وزارت خارجه‌ی امریکا گفته است که این دور سفر آقای خلیل‌زاد تا ۱ اگست سال جاری ادامه خواهد یافت.