مایک پمپئو: امریکا خواستار برگزاری انتخابات بی‌عیب و نقص است

صبح کابل
مایک پمپئو: امریکا خواستار برگزاری انتخابات بی‌عیب و نقص است

وزیرخارجه‌ی امریکا در یک تماس تلیفونی با رییس‌جمهور غنی گفته است که واشنگتن طرفدار برگزاری انتخابات بی‌عیب و نقص است و از مشروعیت نتیجه‌ی برامده از این روند، اطمینان داده شود.

وزارت خارجه‌ی امریکا اعلام کرد که این تماس تلیفونی روز پنج‌شنبه(۴ میزان) میان مایک پمپئو وزیرخارجه امریکا و محمداشرف غنی رییس‌جمهوری افغانستان انجام شده است. آقای پمپئو گفته است که واشنگتن انتظار دارد تا رفتار نامزدان انتخابات و نهادهای برگزار کننده، بدون عیب و نقص باشد تا از مشروعیت نتیجه‌ی انتخابات اطمینان به دست آید.

او با اشاره به تهدید گروه طالبان بیان کرده است:«ایالات متحده امریکا بار دیگر گروه‌های تروریستی را که تهدید به خشونت‌ورزی برای محروم کردن شهروندان افغان از حق رأی‌شان کرده‌اند، محکوم می‌کند.»

در همین حال، محمداشرف غنی رییس‌جمهوری کشور در برگه‌ی تویتر خود تایید کرده که او تماس تلیفونی با وزیرخارجه امریکا داشته و دو طرف در خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری صحبت کرده است.

تماس تلیفونی وزیرخارجه امریکا و رییس‌جمهور غنی در حالی برقرار می‌شود که افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی، بحران انتخاباتی را به تجربه گرفت که نتیجه‌ی آن، تشکیل حکومت وحدت ملی بود.

اکنون که چهارمین دور انتخابات ریاست‌جمهوری فرا رسیده است، این روند فردا شنبه(ششم مییزان) در سایه تهدیدهای بلند امنیتی برگزار می‌شود.  هرچند گروه طالبان طی اعلامیه‌ی هشدار داده که مانع رفتن مردم به پای صندوق‌های رأی خواهند شد اما مسؤولان امنیتی اطمینان داده‌اند که این گروه موفق به اخلال انتخابات نخواهند شد.