پومپئو: طالبان تعهده کرده اند که پس از آزادی زندانیان با دولت افغانستان وارد مذاکره شوند

صبح کابل
پومپئو: طالبان تعهده کرده اند که پس از آزادی زندانیان با دولت افغانستان وارد مذاکره شوند

مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا، از برگزاری لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح در کابل، استقبال کرده و گفته است که گروه طالبان تعهد کرده است که پس از تکمیل شدن روند آزادی زندانیان، با دولت افغانستان وارد مذاکره شوند.

در خبرنامه‌ای که روز جمعه (۱۷ اسد)، از سوی وزارت خارجه‌ی امریکا به نشر رسیده، آمده است که طالبان هم‌چنان تعهد کرده اند که در جریان مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان، خشونت‌ها و تلفات را به گونه‌ی قابل ملاحظه‌ای کاهش دهند.

در این خبرنامه آمده است که ایالات متحده‌ی امریکا، قصد دارد که طالبان را به این تعهدات پاپند سازد.

مایک پومپئو، هم‌چنان گفته است: «می‌دانیم که آزادی این زندانیان محبوبیت ندارد؛ اما این اقدام دشوار منجر به نتیجه‌ی مهمی خواهد شد، آنچه که افغان‌ها و دوستان افغانستان انتظار آنرا دارند، کاهش خشونت و گفت‌وگوهای مستقیم که منجر به توافق صلح و پایان جنگ شود. پس از ۴۰ سال جنگ، خونریزی و ویرانی، طرفین آماده هستند یک روند سیاسی را آغاز کنند تا از طریق مذاکرات به یک توافق برسند.»

آقای پومپئو، در بخشی دیگر از حرف‌های خود از رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، خواسته است که از این فرصت تاریخی برای صلح فراگیر در افغانستان و ثبات منطقه، استفاده کنند.

او، هم‌چنان گفته است که ایالات متحده‌ی امریکا، آماده است که برای رسیدن به صلح پایدار در افغانستان و منطقه، با این کشور همکاری کند.

این درحالی است که دولت افغانستان، تا اکنون از فهرست پنج‌هزار نفری گروه طالبان، ۴۶۰۰ نفر را آزاد کرده و گفته که ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده، مرتکب جرایم ضدبشری از جمله قتل، قاچاق موادمخدر، آدم‌ربایی و غیره شده اند و به همین دلیل، لویه‌جرگه‌ی مشورتی باید در مورد آزادی آن‌ها، نظر بدهد. قرار است لویه‌جرگه‌ی مشورتی، امروز (جمعه، ۱۷ اسد)، در کابل برگزار شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x