وزیر صحت: بی‌اعتنایی به محدودیت گشت‌وگذار سبب فاجعه‌ی انسانی می‌شود

صبح کابل
وزیر صحت: بی‌اعتنایی به محدودیت گشت‌وگذار سبب فاجعه‌ی انسانی می‌شود

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت، تأکید می‌کند که اگر مردم اصول محدودیت گشت‌وگذار را رعایت نکنند، در هفته‌های آینده در افغانستان، فاجعه‌ی انسانی رخ خواهد داد.

آقای فیروز که روز چهارشنبه (۳۱ ثور)، از شفاخانه‌ی افغان-جاپان دیدن می‌کرد، گفت که بی‌اعتنایی مردم در برابر ویروس کرونا، نگران‌کننده بوده و سبب فاجعه‌ی بزرگی خواهد شد.

او، از مردم خواست که برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، از دید و بازید با اقارب‌شان در روزهای عید، خودداری کرده و فاصله‌ی اجتماعی، نکات بهداشتی و استفاده از ماسک را رعایت کنند.

آقای فیروز، در بخش دیگری از سخنان خود گفت که در حال حاضر، میزان آزمایش ویروس کرونا در یک شبانه‌روز به دو هزار مورد افزایش یافته و تلاش‌ها جریان دارد تا زمینه‌ی تشخیص در تمام ولایت‌ها فراهم شود.

او افزود: «با توجه به مشکلات موجود در آزمایشگاه‌های مرکزی کابل مبنی بر تأخیر در اعلام نتایج نمونه‌های گرفته شده، ما یک سلسله اقداماتی را در این راستا انجام دادیم که به زودی این چالش‌ها رفع خواهد شد.»

وزیر صحت، هم‌چنان از تمام طرف‌های درگیر، خواست تا از مراکز صحی استفاده‌ی سیاسی نکرده و حمله بر مراکز صحی و جان کارمندان صحی را توقف دهند.

این در حالی است که تا کنون، ۸۱۴۵ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان شناسایی شده که از این میان، ۹۳۰ نفر بهبود یافته و ۱۸۷ نفر دیگر جان باخته اند.